Amerika-Vize-BasvurusuAmerika Vize Başvurusu yapılırken ilk önce internet erişimine sahip , güncel tarayıcısı bulunan bir bilgisayara sahip olduğunuzdan emin olunuz ve çalışır durumda bir yazıcı gerekeceğini de dikkate alınız. Amerika Vize Başvurusu için ilk başta Göçmen Olmayan kişilerin vize başvuruları için kullanacakları DS-160 kodlu Amerika Vizesi Başvuru Formu (Apply for a nonimmigrant visa) başvuru formu doldurulmalıdır.  Bu sayfa tamamen ingilizce olarak hazırlanmıştır, yalnızca yardım sayfaları için Türkçe seçeneği vardır , İngilizce bilen bir kişiden yardım almanız kolaylık sağlayabilecektir.

Vize Başvurusu yaparken Amerika Vize Kategorilerinin çok sayıda olduğunu unutmayınız ve yanlış kategoride vize talebinizin reddedileceğini de lütfen dikkate alarak Amerika Vize Türleri  sayfasından kendinize uygun olanı tercih ediniz, Genel kategoriler hakkında bilgi vermek istiyoruz, Öğrenci Değişim programları gibi değişim öğrencileri exhange visitor J türü vize talebi yapabilmektedir ama bu durumu eğitim kurumunuzdaki eğitim danışmanları ile görüşmeniz önemlidir. Öğrencilerin eğitim aldıkları uzun süreli ziyaret ihtiyaçlarında F  türü Amerika Vizesi Başvurusu yapmaları beklenmektedir,  Tatil için gidiyorlar ise M türü vize başvurusu yapmaları beklenmektedir. Turistik amaçlarla ziyaret yapacak kişilerin ise B-2 Türü Amerika Vize Başvrusu yapmaları gerekmektedir. Amerikada geçici işçi , Eupair gibi çalışma vizesi almak isteyenlerin çok sayıda döküman hazırlamaları gerekli olmaktadır, bu sebeple araştırma yaparak doğru vize sınıfını belirlemeniz önemlidir.

“Amerika Vize Başvuru Formu” doldururken sizden dijital olarak sunacağınız bir vesikalık fotoğraf talep edilecektir, fotoğrafın temel özellikleri 5cm x 5cm boyutlarında , beyaz zeminli , 600×600 pixel yada 1200×1200 pixel yoğunluğunda tarama yapılmış (fotoğrafların fotoğraflarını cep telefonunuz ile çekerek yollamayınız veya cep telefonu ile fotoğraf çekip yollamayınız, fotoğrafçıda çekilen fotoğrafları tarayıcı ile tarayınız veya fotoğraf makinası ile fotoğrafçının çektiği fotoğrafları gönderiniz), Gözler açık , lens veya gözlüksüz , Yüz yatay ve düşey olarak ortalanmış , Gülümsemenize gerek yoktur , Pastel ve Hafif makyaj yapabilirsiniz , Photoshop ile hiçbir müdahale yapılmamalıdır, Saçlar yüzü örtmemelidir , Dini inanış gereği Türban kullanılabilir ama çarşaf ile fotoğraf çekilemez. Amerikan Konsolosluğu tarafından sağlanan yönergeler için Amerikan Vizesi Fotoğraf Kriterleri  sayfasını da inceleyiniz.

Amerika Vize Başvurusu yaparken Amerikan Hükümeti Tarafından tüm detaylar düşünülerek hazırlanmış olan Amerika Vizesi Bilgilendirme Sayfası nı kesinlikle tam olarak okuyarak bilgi sahibi olunuz. Sağ Üstte yer alan Oturum Aç Linini tıklarayak bir hesap oluşturunuz ve hesap oluştururken kullandığınız email adresiniz kullandığınız aktif bir email adresi olmalıdır unutmayınız, kullandığınız şifreyi de kaybetmeyiniz. Bu sayfa içerisinde pasaportunuzun teslim edileceği PTT şubesini veya kargo yöntemini seçiniz (Vize başvurunuzdan sonra pasaportunuz tarafınıza posta yada kargo ile gönderlimektedir) , Vize ücreti ödeme yönteminizi belirleyiniz ve Vize türünüzü belirleyiniz, Amerika Vizesi Türleri  sayfasını dikkatlice okuyunuz ve doğru türde başvuru yapınız. Mülakat günü ve Saatini belirleyiniz ve onaylayınız. Mülakat gününden önce vize ücretini ve gerekli tüm belgeleri , pasaportunuzu yanınıza alarak mülakat günü ve saatinde Amerika konsolosluğunda bulununuz.

Amerika Konsolosluğu hiçbir şekilde şahsen gidilerek başvuru kabul etmemektedir , yukarıdaki tüm adımları tamamlayarak , randevu günü ve saati belirleyek , vize ücretini yatırarak ve gerekli tüm belgeleri önceden temin ederek şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir. Vize Mülakatları için İstanbul Başkonsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliğini tercih edebilme şansınız vardır, işlem prosedürleri tamamen aynıdır ve Amerika Vize Başvurusu yaparken hangi şehri seçtiyseniz mülakat için randevu gününde ilgili adreste şahsen bulunmanız gerekmektedir. İngilizce Bilmeniz zorunlu değildir ve Amerika Vizeleri genellikle 5 yıl 10 yıl gibi süreli verilmektedir, reddedilme oranı başvuru esnasında yüksektir ve mülakatlarda da yüksek oranda red verilebilmektedir. Bu sebeple bilgileri tam doğru ve eksiksiz olarak sağlayınız ve evraklarınızda hiçbir eksiklik olmamasına çok özen gösteriniz.

 

Amerika Konsoloslukları İletişim ve Adres Bilgileri:

Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğu İstanbul
Üçşehitler Sokak No.2
İstinye 34460

Ankara Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği
Atatürk Bulvarı 110
Kavaklıdere Ankara 06100

Göçmen olmayan vizeler için iletişim sayfası : http://www.ankaraniv.net/contactus.aspx

Telefon: 0-312-455-5555 Konsolosluk Hizmetleri için 2’yi tuşlayınız.
Faks: 0-312-466-1586

İlgili Yazılar