Afganistan Vize Başvurusu , Afganistan Vize Politikası , Afganistan Vize İstiyormu , Afganistan Vize Rejimi?

Bordo Umuma Mahsus Pasaport hamilleri vizeye tabidir. Normal pasaporta sahip Türk Vatandaşları Afganistana gidecekse vize almalıdır.

Hususi ve Hizmet Pasaportu Hamilleri vizeye tabidir. Yeşil Pasaport sahipleri Afganistana gidecekse vize almalıdır.

Diplomatik Pasaport hamilleri  90 gün süreyle vizeden muaftır , Afganistana yapacakları 90 günden kısa tek girişli ziyaretleri için vize almalarına gerek yoktur.

Afganistan Büyükelçiliği Ankaradadır.

Afganistan Ankara Büyükelçiliği Adresi :

AFGANISTAN BÜYÜKELÇİLİĞİ – ANKARA

CİNNAH CADDESİ NO: 88 ÇANKAYA / ANKARA

Afganistan Vizesi İçin Gerekli Belgeler : Afganistan Vize Başvuru Formu (Aşağıdadır çıktı alıp elle doldurunuz) , Çalıştığınız şirketten antetli kağıda ziyaret sebebinizi ve süresini açıklar yazı , Öğrenciyseniz Öğrenci Belgesi , Şirket Sahibiyseniz Vergi Levhası İmza Sirküleri Güncel Faaliyet Belgesi Ticaret Sicil Kaydı, Pasaport Kimlik Bilgi Sayfası Fotokopisi , Biyometrik Vesikalık 1 Adet , Son 3 Aylık güncel banka hesap hareketleri dökümü şubeden imzalı ve yetki belgeli kaşeli (hesabınızda ziyaret toplam harcamanızın 2 katı nakit bulunduğunu belgeleyiniz) , Adli Sicil Kaydı , Sağlık Raporu , olarak belirtilmektedir. Gayrımenkul Motorlutaşıt Menkul Kıymet sahibiyseniz tapu ruhsat veya ekstre eklemeniz geçici ziyaret ettiğinizin beyanı için makul karşılanmaktadır.

Afganistan Vize Rejiminde ticari yatırımcılar için sınır kapısında vize uygulaması bulunmaktadır, bu uygulamaya göre Ticaret İzin belgesi hazır bulundurulması , banka hesabında 100000 usd aktif bakiye bulunan bir hesabın seyahat günü en çok 1 haftas içerisinde hazır bulunduğunun belgelenmesi , Vize Başvuru Formunun doldurulmuş hazır vaziyette sunulması , Şirketin vergi levhası imza sirküleri faaliyet belgesi ticaret sicil kaydı nın hazır bulundurulması , Şirket müdürü veya Yönetim kurulu başkanının şahsen seyahat ediyor olması , Ticari Vize Ücretinin nakit olarak ödenmesi , Şirketin ziyaret sebebini açıklar mektubunun sunulması ve ziyaret edecek kişinin adli sicil kaydının ve sağlık raporunun sunulması gibi şartlar da bulunmaktadır. Bu belgeler tam olarak hazırlanmışsa uçağa binişinize izin verilebilmektedir.

Her seyahatte olduğu gibi Afganistan Vize Başvurusu yapılırken Gidiş Dönüş Uçak bileti rezervasyon belgesi çıktısının veya düzenlenen biletin sunulmasının , Kalınacak Otel Rezervasyonu veya Faturasının Sunulmasının önemli olduğunu unutmayınız.

Afganistan Büyükelçiliğine yapılacak başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir . Türkiyede yapılacak başvurularda Türkçe ve Latin harfleri kullanılabilmektedir. Afganistanda yapılacak başvuruların İngilizce yapılması veya yerel dilde yapılması gerekmektedir, Afganistan içerisinde Türkçe Başvuru yapma imkanınız yoktur.

Afganistanda Türkiye Cumhuriyetinin Kabil Başkonsolosluğu ve Mezari Şerif Büyükelçiliği Bulunmaktadır. Tüm Türk Vatandaşları mesai günlerinde konsolosluk hizmetleri alabilmektedir ve danışma için müracat edilebilmektedir.

Afganistan Vize Başvuru formu Adresi :
http://afghanembassy.org.tr/files/pdf/vise_formu.pdf

İlgili Yazılar