Öğrencilere Ücretsiz Pasaport

ogrencilere-ucretsiz-pasaportÖğrencilere Ücretsiz Pasaport konusu uzun zamandır gündemde olan ve nihayet 2016 yılında gündeme alınan ve öğrencileri çok sevindirecek bir gelişme. Her yaştan zorunlu eğitim çağındaki veya Lise , Yüksekokul , Fakülte veya Lisansüstü Eğitim gören tüm öğrenciler Pasaport Harçlarından muaf tutulacaklar.

Bu konudaki bakanlar kurulu kararı ve yasa beklenmeden geniş bir yorum yapmak çok kolay olmasada öğrencilere ücretsiz pasaport ların 2016 yılında verileceği kesinleşti.

Yüksek Lisans , Doktora,  Yurtdışı Eğitim ve Akademisyenlerin durumu konusunda detaylar önümüzdeki dönemde karşımıza detayları ile gelecek ve sizler ile paylaşacağız.

Uygulamanın Yeşil Pasaport sahiplerine uygulandığı gibi Pasaport Harç Bedellerinden muaf ama Pasaport Defter Bedellerinin alınması gibi olacağı kesin gibi gözüküyor. 2016 Yılı için 75 Lira olarak belirlenen pasaport defter bedeli gerçekten çok makul ve öğrenciler pasaport harç bedeli ödemedikleri için artık daha kolay yurtdışı seyahatler yapabilecek ve dünyayı tanıyarak yabancı dillerini geliştirme olanağına daha kolay ulaşabilecekler.

İlgili Yazılar