Seyahatte Uyulması Gereken Genel Sağlık Kuralları

Seyahatinizin uzunluğuna göre aşağıdaki tavsiyelere uymanız olası sağlık risklerinden korunmanıza ve yaşam kalitenizi sürdürmenize yardımcı olacaktır.

Gideceğiniz ülkenin iklimini ve gittiğiniz dönemdeki hava koşullarını araştırarak öğrenin ve buna göre kıyafetler temin edin.

Seyahat süresi boyunca kullanacağınız ilaçları temin ederek yanınıza alın ve devam eden tedavileriniz ile ilgili yeni ilaçlar almanız gerekiyorsa bu ilaçlar ile ilgili reçeteleri ingilizce olarak yanınızda bulundurmaya çalışın, mümkünse ilaçların ticari isim ve dozlarını hatta prospektüslerini yanınızda taşımaya çalışınız. Birçok gelişmemiş ülkede düzgün bir sağlık ve eczacılık sistemi bulunmayabilir size sunulabilecek muadil ilaçlara karşı dikkatli olunuz ve gerekli durumlarda Seyhat sağlık hizmetleri genel müdürlüğü ile iletişime geçerek danışınız.

Uzun yolculuklar öncesi diş kontrolünüzü yaptırmanız faydalıdır, gelişmemiş ülkelerde diş sağlığı hizmetine ulaşmak çok zor veya imkansız olabilir, birçok ülkede de en basit diş tedavileri için bile turistlerden çok yüksek bedeller talep edilmektedir, seyahat sağlığı sigortaları diş tedavilerini kapsamamaktadır.

Seyahat sağlığı sigortası yaptırınız, seyahat sağlığı sigortanızın ilgili ülkeye yapılacak seyahati kapsadığından emin olunuz.

Şebeke suyunu çok gelişmiş ülkelerde danışarak tüketiniz, gelişmemiş ülkelerde kesinlikle şebeke suyu , açıkta satılan sular veya ambalajsız suları tüketmeyiniz , açık alanda çeşmeleri kullanmayınız, zorunlu durumlarda 5 dk ve fazla kaynamış suları tüketebilirsiniz.

dişinizi fırçalarken bile şebeke suyunu kullanmayınız birçok ülkede dişinizi fırçalamanız bile 10 çeşit hastalığa davet çıkarabilmektedir.

Açıkta satılan gıdaları tüketmeyiniz, ambalajsız gıdaları tüketmeyiniz.

Son kullanma tarihlerine dikkat ederek gıda tüketiniz.

Herhangi zorunlu bir tıbbi müdahalede tüm sağlık gereçlerinizin sizin gözetiminizde steril edildiğinden emin olunuz, aşı igne serum gibi vucuda giriş yapılan tedavilerde kullanılan ekipmanın sizin nezaretinizde açıldığından emin olunuz. Tüm tıp personelinin eldiven kullandığından emin olunuz.

Her çeşit hayvandan uzak durunuz.

Tatlı sularda bulaşıcılık riski tuzlu sulara göre çok daha yüksektir, temiz olduğundan emin olmadığınız hiçbir suda yüzmeyin ve yüzme aktivitelerinden sonra hemen duş alıp kurulanın.

Size sunulan havluların temizliğinden şüphe ediyorsanız kendi imkanlarınızla tekrar yıkayarak kurutun veya en azından kaynar su ve %10 çamaşır suyu ile yıkadıktan sonra güneş altında kurumaya bırakın, hiçbirşey yapamıyorsanız güneş ışınları altında 1 gün kalan mikropların büyük kısmı ölecektir, açık havada güneş altında bekletin.

Tanımadığınız kişiler ile ortak gıda tüketmeyin , ikramlarını tüketmeyin.

Tüm sağlık konularında sağlık bakanlığı , Türkiye hudut ve sahiller sağlık genel müdürlüğü ve dünya sağlık örgütü verilerini doğru kabul ederek bunlara göre hareket ediniz.

İlgili Yazılar