Seyahat Sağlık Sigortası

Seyahat-saglik-sigortasiSeyahat sağlık sigortası bir yolcunun seyahati esnasında yaşayabileceği sağlık sorunları ile alakalı teminatlar içeren özel bir sigorta poliçesidir, uluslarası sigorta ve reasurans şirketlerince düzenlenen bu sigortalar hem yolcu can ve sağlık hizmetleri güvenliği açısından önemlidir hemde birçok ülke standart olarak sağlık sigortasını zorunlu tutmaktadır.

Seyahat sağlık sigortası kapsamında AB ülkelerinin ve bazı ülkelerin çeşitli teminat koşulları vardır, alacak olduğunu seyahat sağlık sigortası poliçesi nin bu belirtilen şartları karşıladığından emin olunuz.

  • Yapılacak olan  Seyahat sağlık sigortası nın gidilecek ülke ve seyahatin tamamında ziyaret edilecek ülkeleri kapsadığından emin olunuz. Örneğin aktarmalı bir uçuşla yolculuk ediyor ve dubai de aktarma yapıyorsanız teknik olarak sigortanızın Dubai de geçerli olması gereklidir, çünki olası bir sağlık sorunu yaşamanız halinde aktarma yapılan ülkede tedavi edilmeniz gerekli olabilir.
  • Seyahat sağlık sigortası nın tedavi giderleri için maddi teminatı en az 30.000 € yada 50.000 $ tutarında veya daha fazla olması gerekmektedir.
  • Ani hastalık , Kaza sonrası ayakta tedavi giderlerini karşılıyor olması zorunludur , bazı Seyahat sağlık sigortası poliçeleri yalnızca yatarak tedavileri karşılar. Poliçenin ayakta tedavileri de karşıladığından emin olunuz.
  • Vefat halinde naaşın ana vatanına nakli veya vefat ettiği ülkede defni için gerekli masrafların karşılanması gerekmektedir.
  • “Seyahat sağlık sigortası” nın toplam seyahat süresi ni kapsaması hatta bazı ülkelerde geçerlilik süresinin en az 30 gün daha sonra bitmesi beklenmektedir.

Yukarıdaki şartları sağlayacak kapsamda bir Seyahat sağlık sigortası nı öncelikle kendi sağlık güvenceniz için yaptırmayı ihmal etmeyiniz, zaten bu sigortayı yapmadan vize alma şansınız da olmayacaktır.

 

İlgili Yazılar