Yurtdışında pasaportum kayboldu, ne yapmalıyım ?

pasaport-calinmasiYurtdışı seyahati esnasında kayıp veya çalınma sebebi ile pasaportunuz kaybolduğu durumda dikkatli ve hızlı hareket etmeniz gerekmektedir.

Hızlı biçimde bulunduğunuz ülkenin resmi makamlarına pasaportunuzun çalındığını veya kaybolduğu acil şekilde bildirmeniz gerekmektedir. Yabancı dil ile iletişim sorunu yaşamanız durumunda yurtdışı temsilciliklerimiz ve konsolosluk çalışanlarımız 24 saat yardıma hazır durumdadır.

Aynı zamanda yurtdışı temsilcilik ve konsolosluklarımız da geçiçi pasaport veya seyahat belgesi düzenlemeye yetkilidir. Pasaportunuzun kaybını açıklar bir dilekçe ile müracat etmeniz ile bir ay süre ile geçerli pasaport veya seyahat belgesi düzenlenecektir, bu belge yalnızca ülkemize yapacağınız direk veya aktarmalı seyahatlerde geçerli olacaktır, Türkiye dışında bir ülke vatandaşlığınız , oturma veya çalışma izininiz var ise bu ülkelere de bu geçiçi pasaport veya seyahat belgesi ile uçuşunuza müsade edilecektir.

Geçiçi pasaport veya seyahat belgesi üzerinde seyahat edilecek yön bilgisi bulunduğu için yurtdışı seyahatiniz devam edecek ise bu seyahat edilecek rotanın geçiçi pasaport veya seyahat belgesi üzerinde yazılmasına özellikle dikkat ediniz, sınır giriş çıkışları ve uçak seyahatlerinde bu bilgiye dikkat edildiği için seyahatinize engel çıkma durumu oluşabilir.

Geçiçi pasaport veya seyahat belgesi pasaport zayi sebebi veya ülkeden sınırdışı edilme gibi durumlara göre konsolosluk yetkilileri insiyatifinde olup geçiçi pasaport düzenlenebilmesi için konsolosluknet sisteminin bulunması gerkemektedir, yüksek sayıda Türk vatandaşının yaşadığı Avrupa ülkeleri ve Amerika gibi büyük ülkelerdeki konsolosluklarımızda bu elektronik sistem bulunduğu için geçiçi pasaportlar düzenlenebilmektedir.

Konsolosluknet sisteminin bulunmadığı daha az sayıda Türk yaşayan ve konsolosluk yerine temsilcilikler ile temsil edildiğimiz ülkelerde genellikle konsolosluknet sistemi bulunmadığı için seyahat belgesi düzenlenebilmektedir.

Pasaport kaybı durumunda hem bulunulan ülke emniyetinin hemde TC konsolosluğunun en hızlı biçimde bilgilendirilmesi gerektiğini unutmayınız.

Ayrıca pasaportunuzun kaybolduğunu belirten konsolosluk belgesini muhafaza ediniz.

 

İlgili Yazılar