Yurtdışında Adli Sicil Belgesi Başvurusu

Yurtdışında Adli Sicil Belgesi Başvurusu Türkiye Cumhuriyeti temsilcilikleri olan Konsolosluk ve Büyükelçilikler üzerinden yapılabilmektedir.

Teknolojik altyapısı gelişmiş ve iletişim teknolojileri gelişmiş olan ülkelerde bulunan neredeyse tüm temsilciliklerimizde çevrimiçi yani online konsolosluk hizmetleri verilebilmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Edevlet ve Ekonsolosluk hizmetlerine bağlı olan temsilciliklerde Yurtdışında Adli Sicil Belgesi Başvurusu yapılması halinde hızlı biçimde belge düzenlenebilmektedir.

Yurtdışında Adli Sicil Belgesi Başvurusu sonucunda verilen belge çok dilli olarak sunulabilmektedir ve isteyen ülkenin talep ettiği dilde yazımı da mümkündür. Genel olarak ingilizce almanca fransızca ve yaygın tüm dillerde adli sicil belgesi sağlanabilmektedir.

Çevrimiçi hizmet sunulamayan ülke ve temsilciliklerde faks ve posta yolu ile işlem yapılabilmekte olup bu işlem vakit alabilmekte ve daha masraflı olabilmektedir.

Bulunduğunuz ülke ve bulunduğunuz bölgeye bağlı konsolosluk veya büyükelçiliğe şahsen başvuru yapmanız gerekmektedir.

Vekil olarak başvuru yapılabilmesi için Türkçe vekaletname düzenlenmiş olması ve açık biçimde tüm konsolosluk işlemleri veya adli sicil belgesi alımı ibaresi ve yetkisinin verilmiş olması gerekmektedir.

18 yaşından küçükler için velilerinin başvurusu gerekmektedir.

Başvuru esnasında kimliğiniz, pasaportunuz , mavi kart ile ikametiniz varsa mavi kartınız aslı olarak yanınızda bulunmalıdır.

Fotoğraflı adli sicil kaydı istenmesi durumunda beyaz zeminli , güncel ve talep eden kurumun talebine göre biyometrik vesikalığınız yanınızda bulunmalıdır.

Konsolosluk ve Büyükelçilik hizmet günlerinde yapılan başvurunuz işlem sırasına göre çevrimiçi hizmet sunulan temsilciliklerde kısa sürede tamamlanabilmektedir. Ziyaretinizi mesai saatlerinin başlarında yapmanız tavsiye edilmektedir , protokol işlemleri ve imzalama mühürleme vb süreçler yoğun günlerde uzun sürebilmektedir.

Hizmet bedelleri ilgili ülke para birimi veya Türk Lisrası olarak talep edilmetkedir ve bazı temsilciliklerde banka kanalı ile ödenmesi talep edilebilmektedir. Kredi Kartı Debit kart vb ödeme araçları kullanılmamaktadır.

Detaylı bilgi ve randevu için EKonsolosluk Yurtdışında Adli Sicil Belgesi Başvurusu sayfasına
https://www.konsolosluk.gov.tr/Procedure/ShowProcedureDetail/?procedureId=12&procedureDetailId=5059 bağlantısını kullanarak erişebilirsiniz. Bu sayfadan randevu oluşturarak ilgili temsilciliğe randevu gün ve saatinizden kısa süre önce ulaşmanız halinde işlemleriniz kısa süre içerisinde yapılacaktır.

Yurtdışında Adli Sicil Belgesi Başvurusu yapılması halinde sunulacak belge yurtiçindeki belge ile eş değer belgedir fakat istenen dilde sunulması mümkün olmaktadır. yurtiçindeki adli sicil belgesi başvurusunda olduğu gibi hangi makama hitaben verileceği de sorulmaktadır ve belge metninde yer almaktadır.

Yurtdışında Adli Sicil Belgesi Başvurusu yapıdığında verilen belge o andaki adli sicil kayıtlarını sunmaktadır. Bu belge oluşturu sırada açıklanmamış bir yargı kararı veya süre gelen davalar varsa belge içerisinde yer almamaktadır.

Edevlet üzerinden alınan adli sicil belgesinin çevirisini eğitim kurumları kısmen kabul ediyor olsa da , oturum , yaşama , çalışma izinleri gibi bazı kalıcı ve önemli konularda resmi mühürlü imzalı adli sicil belgesi talep edilebilmektedir , bu durumlarda yukarıda belirttiğimiz yöntemle Yurtdışında Adli Sicil Belgesi Başvurusu yaparak belge almanız mümkündür.

İlgili Yazılar