Yurtdışı Pasaport Başvurusu

pasaport-sure-uzatmaYurtdışı Pasaport Başvurusu yapmak için Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları ve Temsilcilikleri yetkilidir, yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları ve yurtdışında geçici süre bulunurken pasaport başvurusu yapması gereken Türk vatandaşları Yurtdışı Pasaport Başvurusu sayfası üzerinden randevu alarak başvuru işlemlerini yapmalıdırlar.

Yurtdışı Pasaport Başvurusu işlemi yurtiçi pasaport başvurusu ile benzer bilgiler ve belgeler gerektirmektedir ama tek farklılık pasaportların basımının ilgili konsolosluk imkanları ile tamamlanmasıdır. Basılan pasaportlar posta yoluyla değil , konsolosluk görevlileri tarafından teslim edilmesidir. Uygulamalar ülkelere ve konsolosluklara göre farklılık gösterebilmektedir, bazı konsolosluklarda basım yapılmadığı için farklı bir ülkedeki konsoloslukta basılması yada EGM tarafından basılarak devlet postası ile ilgili ülke konsolosluğuna ulaştırılması gibi durumlar olabilmektedir. Bu sebeple Yurtdışı Pasaport Başvurusu yaparken çok dar vakit aralığına kalmayacak şekilde davranmanız önem taşımaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Türkiye içerisinde ikametleri esnasında il ve ilçe emniyet müdürlüklerinden randevu alarak pasaport başvurularını yapabilirler. Emniyet Genel Müdürlüğü Pasaport Randevu sayfasını kullanarak pasaport başvuru randevusu alarak şahsen giderek pasaport başvurusu yapabilirler, gerekli belgeler ve fotoğraf gereklilikleri hakkında pasaport almak için gerekli evraklar sayfasını inceleyerek gitmeniz tavsiye edilmektedir.

İlgili Yazılar