Yurtdışı Çıkış Pulu Alımı

Yedi yaşından büyük tüm Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları her yurtdışı çıkışında 15 TL tutarındaki yurtdışı çıkış harç pulu bedelini ödemek zorundadır.

2007 yılından beri uygulanan bu harç devlete gelir olarak kaydedilmekte ve kamu giderleri için kullanılmaktadır.

Yurtdışında geçici yada kalıcı oturumu bulunan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları , İki ülke vatandaşlığı bulunan yurtdaşlarımız ve yurtdışına iş amaçlı çıkan bir taşıt mürettebatı içerisinde bulunan TC Vatandaşları yurtdışı çıkış harcı ödemezler. Ayrıca yurtdışı çalışma iznine bağlı oturumu bulunan kişilerin bakmakla mükellef oldukları eş ve çocukları da belgelemeleri durumunda yurtdışı çıkış harcından muaf tutulmaktadır.

Bunun dışında kalan her çeşit pasaport türü sahipleri her yurtdışı çıkışında Yurtdışı Çıkış Pulu Alımı yapmak durumundadır.

Uluslararası uçuşlar için kalkış noktası olan büyük havaalanlarında yani İstanbul Ankara İzmir gibi büyük havalanlarında 24 saat çalışan veznelerden nakit ödeme yapılarak yurtdışı harç pulu alınabilmektedir.

Ayrıca maliye anlaşmalı bankalardan da yurtdışı harç pulu alınması mümkündür, makaleyi hazırladığımız dönemde Halk Bankası , Ziraat Bankası , İş Bankası , Yapıkredi Bankası , Vakıfbank , Garanti Bankası , Akbank , Denizbank , Türkiye Finans , Şekerbank , Albaraka Türk bankası yurtdışı harç pulu alınabilecek bankalar olarak listelenmektedir. Havalanına uzak banka şube personelleri süreci bilmemekte ve bazen pasaport yada harç bedeli olarak tahsilat makbuzu düzenlemekte ve bu dekontlar hava alanı emniyet kontrol noktalarında geçersiz sayılmaktadır.

Bu sebeple banka şubelerinden yada havalanı pul veznelerinden pul biçiminde yurtdışı çıkış harç pulu almaya özen gösteriniz.

Yurtdışına çıkışın yoğun olduğu bayram , yarıyıl tatili , paskalya tatili gibi dönemlerde yurtdışı çıkış vezneleri önünde çok uzun kuyruklar olabilmektedir, bu sebeple yoğun dönemde seyahat edecekseniz bankalardan yurtdışı çıkış harç pulu temin etmeniz size zaman kazandıracaktır.

Ayrıca sık seyahat eden bir yolcuysanız gece geç saat dönüşleriniz esnasında yurtdışı çıkışları daha seyrek olacağı için veznelerden sıra beklemeden yurtdışı çıkış harç pulu alarak sonraki seyahatlerinizde kullanmanız mümkündür.

Ayrıca ilgili kanun gereği yurtdışı çıkış harç pulları süresiz ve maddi değerden bağımsız olarak basılır ve tüketilir, yani isterseniz bugün aldığınız pulu aksi bir kanun hükmü yayınlanana kadar kullanabilirsiniz, bu sebeple 15 TL olan bir pul için sıra beklemek mantıksız diye düşünüyorsanız vezneye gittiğinizde 1 yıllık seyahatlerinize yetecek kadar pul almanız akıllıca olacaktır.

Ayrıca birçok tur acentesi yolcuların konforunu artırmak için yer hizmeti olarak ek hizmet bedeli alarak yada tamamen yardım amaçlı olarak yurtdışı çıkış pulu alımını sizin için yapabilmektedir. Böyle bir yardım alabiliyorsanız kullanmanız oldukça mantıklı olacaktır.

 

İlgili Yazılar