Yolcu Cruise Gemisi ile gelimde vize uygulamaları

11 Nisan 2015 tarihinde kabul edilen yasa gereği Türkiye Cumhuriyetine yalnızca kara sularını kullanarak ve yolcu gemileri ile yalnızca turistik ziyaret yapan kişiler liman başkanlıkları ve liman müdürlüklerine yaptıkları başvurular onaylanması koşulu ile 72 saat 3 gün geçerli ve konaklama izinli geçici ziyaret izini verilmektedir.

Yani özetle Cruise Yolcu gemileri ile gelen Turistler 3 gün geçici vizesiz ziyaret hakkına sahiptirler, bu giriş süresi pasaportlarına giriş ile işaretlenir ve çıkışları yine mühürlenerek takip edilirler ve bu giriş tek giriş çıkış olarak değerlendirilmektedir.

Yani önce İstanbul Limanına demirleyen bir yolcu gemisindeki bir misafir istanbula giriş yaptığında 3 günlük turistik amaçlı vizesiz gezi ziyareti hakkı bulunur ve girişte pasaport kontrolü ve giriş mühürü basılarak ülkeye kabul edilen misafir yine aynı limandan çıkış mühürü vurularak çıkış yapabilir. Ayrıca özel durumlarda bir liman başkanlığından giriş yaparak yalnızca yine yolcu gemisi yanaşabilen bir başka bir liman başkanlığından çıkış yapabilir ama bu sıradışı bir durumdur ve müdürlerin görevde olmadığı geç saatlerde yapılan bu işlemlerde online sorgulama çalışmaması haline misafirin mesai saatleri içinde çıkış yapması talep edilebilmektedir.

Yolcu Gemisi vizesiz girişinde dikkat edilmesi gereken önemli bir konu daha bu vizesiz girişte yalnızca giriş aracı ve giriş yöntemi ile çıkış yapılması zorunluluğudur , yani yolcu gemisi ile gelen bir yolcu uçak veya karayolu ile ülkeden çıkış yapamaz, Ülkemize gelmiş olduğu yol olan denizyolu ile bir yolcu gemisi ile ülkemizden ayrılmaktadır.

Cruise gemilerinin işletmecilerinin aktarmalı gezilerinde bulunan yolcuların etkilenmemesi için gümrük ve liman idareleri ve gemi işletmecileri yolcuların sorun yaşamayacağı şekilde gemi aktarımlarını yapmaktadır, Yani bir yolcu A firmasının B gemisi ile gelip C firmasının D gemisi ile ülkemizden sorunsuz şekilde ayrılabilmektedir.

Ülkemize yolcu gemisi ile gelip kara veya hava yolu ile ayrılmak isteyen kişiler veya vizesiz girişin ardından geçici 3 günlük ziyaret süresinden fazla kalmak isteyen kişilerin Turistik vize almaları zorunludur.

İlgili Yazılar