Yabancı ülkeden motorlu taşıt ile giriş uygulamaları

yolcu-beraberi-tasitlarYabancı bir ülkeden ticari amaçla motorlu taşıt getirmek Gümrük ve Ticaret bakanlığının uygulamalarına tabi olup , münferit de olsa kişiler kendi kullanımları için satmamak üzere yalnız bir adet de motorlu taşıt getirseler dahi resmi ithalat prosedürleri ve vergi uygulamalarının tamamına uymak durumundadır. Bu uygulamalar için Gümrük ve Ticaret Bakanlığı ve Gümrük Müşavirleri ile irtibat kurunuz.

Yabancı ülkeden motorlu taşıt ile giriş uygulamaları genel olarak aşağıdaki gibidir.

Bu sayfada belirteceğimiz kriterler Türkiye sınırları içerisine karayolu ile kendi araçları ile girecek Türk vatandaşları ve Yabancı ülke vatandaşlarını ilgilendiren mevzuatların açıklamasını bulabilirsiniz.

Türkiyede ikamet eden kişiler , yurtdışı ikameti sahibi değillerse sahibi oldukları araçlar ile yurtda giriş yaptıktan sonra en çok 6 ay araçlarını kullanabilirler, 6 aylık süre sonunda aracı ülke dışına çıkarmaları ve takip eden 6 ay boyunca Türkiyeye sokmamaları gerekmektedir. Yani yurtdışında ikameti bulunmayan Türk vatandaşları kendi sahibi oldukları araçları bile 1 yıl içerisinde en çok 6 ay Türkiye sınırları içerisinde kullanabilirler, bu süreden fazla kullanamazlar.

Yurtdışı ikameti olan kişiler ise kendi sahibi oldukları ve ilgili ülke trafiğine tescil edilmiş araçları ile Türkiyeye girmeleri halinde araçlarını yalnız kendileri kullanmaları ve satmamaları şartlarına bağlı olarak en çok 730 gün yani 2 yıl kullanabilirler, 2 yılın sonunda en az 1 gün araç yurtdışında bulunmalıdır.

Yabancı ülke vatandaşları sahibi oldukları araçları en çok vizeleri süresince ülkemizde tutabilirler ve vizeleri bittiği süreden sonra ülkemizde bırakamazlar, Araç ile gelip araçsız çıkan kişilerin üstüne kayıtlı araçların trafikte veya trafik dışında tesbiti halinde araç alınkonmakta , cezai işlem yapılmaktadır, Araçlar süresiz olarak trafikten men edilmektedir.

Yurtdışından getirilen her çeşit araç için sahibiyet belgesi veya kiralama sözleşmesinin Türkçe çevirisinin , Sürücü Belgesinin , Pasaportın , Türkiyede geçerli sigorta poliçesinin sınırdan giriş sırasında ve Türkiyede trafikte bulunduğu her zaman araç içerisinde bulundurulması gerekmektedir.

Vekaleten getirilen veya yurtdışına geri götürülen araçlar ile ilgili vekaletlerin Türkçe tercümesinin de bulundurulması gerekmektedir.

Yurtdışı ikameti bulunan kişinin son bir yıl içerisinde en az 185 gün Türkiye dışında bulunması gerekmektedir, Yurtdışından Emekliler için bu şart aranmamaktadır.

Yolcu Beraberindeki Taşıtlar ile ilgili kamu adına yönetim Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından belirtilen Yolcu Beraberi Taşıtları uygulamaları ve Turistik Kolaylıklar uygulamaları başlıkları altında çok düzgün şekilde planlanmıştır. İlgili sayfalara ulaşmak için http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/yolcu-beraberi-tasitlar adresindeki açıklamaları lütfen okuyunuz.

 

İlgili Yazılar