Yabancı Sürücü Belgesinin Türkiyede Kullanılma Kriterleri

yeni-tip-surucu-belgesiHerhangi bir yabancı ülkede alınmış olan sürücü belgesi ile Türkiyeye karayolu ile giriş yapılması veya farklı yollar ile giriş yapıldıktan sonra Türkiye sınırları içerisinde motorlu taşıt kullanılması belirli kanun ve yönetmelikler ile belirlenmiş kurallara bağlıdır. Araç kullanacak kişinin uyruğu önemli değildir , yani yurtdışında sürücü belgesi almış ama Türkiye Cumhuriyeti Sürücü belgesi bulunmayan kişiler de yabancı ülke vatandaşları ile aynı uygulamalara tabi olmaktadır.

Yabancı Sürücü Belgesinin Türkiyede Kullanılma Kriterleri

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları için ; Yurtdışında Sürücü Belgesi almış bir kişi sürücü belgesi üstünde bulunmak ve sürücü belgesinin yetkin kıldığı motorlu taşıtı sürmek kaydı ile en çok 6 ay Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisinde motorlu taşıt kullanabilir, bu süre Ülkeye son giriş yaptığı tarih ile başlamaktadır. 6 ay ile 1 yıl arasında araç kullanması gerekiyorsa sürücü belgesinin noter veya konsolosluk onaylı Türkçe tercümesini üzerinde taşıması gerekmektedir. 1 yıldan çok süre araç kullanılması gerekiyorsa (son giriş tarihinden sonra 1 yıldan fazla süre geçtiyse) yabancı ülke sürücü belgesi esas alınarak Türkiye Cumhuriyeti sürücü belgesi başvurusu yapılması gerekmektedir.

Yani yabancı ehliyet ile Türkiyede hiçbir işlem yapmadan 6 ay , Türkçe tercüme yaptırarak 1 yıl araç kullanılabilir, 1 yılı geçen süreler için Türkiye Cumhuriyeti sürücü belgesi alınması gereklidir.

Yabancı ülke vatandaşları kendi ehliyetleri ile en çok 6 ay araç kullanabilirler ve bu süre sonunda Türkiye Cumhuriyeti Sürücü belgesi almaları gerekmektedir.

Araç Kiralama Şirketleri ve Sigorta şirketlerinin şirket içi veya kanuni ek talepleri de olabilmektedir, bu sebeple Türkiye seyahatinden önce muhatap olacağınız özel kuruluşların uygulamalarını araştırarak hareket ediniz. Birçok şirket yalnızca İngilizce olarak düzenlenen ehliyetleri kabul ederken , bazı şirketler yalnızca belirli ülkelerde verilen ehliyetleri kabul etmekte , bazı şirketler ise belirli ülkelere sigorta poliçesi sağlarken belirli ülke sürücülerine otomobil kiralamayan şirketler de bulunmaktadır.

 

Yabancı Ülkeden alınan sürücü belgesinin Türkiyede kullanılabilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğü Tarafından Tedbil İşlemi adı verilen işlem yapılmaktadır. Yani sürücü belgesi verme yetkinliği ülkemizce kabul edilmiş bir ülkeden alınan sürücü belgesinin dayanak olarak kabul edilmesi ile Türkiye Cumhuriyeti Sürücü Belgesi karşılığının sürücüye temin edilmesi işlemi yapılmasıdır. Tedbil işlemi için gerekli işlemler aşağıdaki gibidir,

  • Ehliyetin alındığı ülke Karayolu Trafiki Konvansiyonuna taraf olmalıdır ve güncel standartlara uygun sınıflandırmayı içeren araç sınıflarına göre düzenlenmiş sürücü belgesi sağlanmış olmasıdır.
  • Yabancı Sürücü Belgesi Aslı ve Fotokopisi.
  • Noter yada konsolosluk onaylı Türkçe tercümesi.
  • Sürücü Belge Dosyası .
  • Nüfus Cüzdanı Aslı veya Pasaport Aslı.
  • Sürücü Belgesi Alabilir Sağlık Raporu.
  • Sürücü belgesi Harcı , Değerli kağıt bedeli ve Sürücü belgesi hizmet bedelinin yatırıldığına dair vergi dairesi yada banka dekontu.
  • 2 adet 5×6 ebatında en çok 6 ay önce çekilmiş beyaz zeminli biyometrik fotoğraf.
  • Kan grubu belirtir resmi belge veya yazılı beyan.
  • Öğrenim Belgesi (Yabancı dilde ise Türkçe tercümesi)

Yukarıda belirtilen belgeler ile Emniyet Genel Müdürlüklerine başvuru yaparak Türkiye Cumhuriyeti Sürücü Belgesi başvurusu yapabilirsiniz. Belgeler yalnızca Türkiye içerisindeki adreslere gönderildiği veya Türkiye sınıfları içerisindeki Emniyet Müdürlüklerince teslim edilebildiği için Türkiyede bulunduğunuz süre içerisinde başvuru yaparak ülkemiz sınırları içerisindeyken sürücü belgenizi teslim alınız.

 

 

İlgili Yazılar