Türkiye Elektronik Vize Nasıl Alınır

Türkiye Elektronik Vize Nasıl Alınır ?

Türkiyenin vize rejimine göre vize alması gereken ülke vatantaşları vize başvurularını Türkiye Evisa Sistemi üzerinden yapabilmektedir.

Elektronik Vize sistemi yalnızca turistik ve ticari vize başvurularını işleme almaktadır, öğrenci ve diğer vize işlemleri için konsolosluk işlemleri yapılması gerekmektedir.

Evize sistemi Dışişleri Bakanlığınca yürütülür ve takip edilir. Websitesi https://www.evisa.gov.tr dir.

Elektronik Vize kişisel , aile üyeleri ve grup olarak alınabilmektedir. Kişisel 1 kişiyi , aile 2 – 10 kişiyi (aynı aile mensubu kişiler ve 1. derece yakınları) , grup ise turistik ticari veya kongre ziyaretçi grupları için alınacak vizedir.

Türkiyeye Elektronik vize ile giriş yapacak kişilerin pasaportunun en az vize süresinden sonra 2 ay geçerli süresi olması şarttır.

Ödeme online olarak 3D güvenlikli visa mastercard veya unionpay kartı ile yapılabilmektedir.

Elektronik Vize başvurusu onaylandıktan sonra resmi şifreli ve görüntülenebilir vize dosyası hazırlanacaktır, bu sayfanın çıktısını alarak yanınızda bulundurmanız geçerli pasaportunuz ve kendi ülke kimliğiniz sınır girişi için yeterlidir.

Elektronik Vize yalnızca 1 defa alınabilir ve tüm bilgilerin doğru beyan edilmesi yasal zorunluluktur, yanlış bilgiler ile alınan vize düzenlense bile geçerli değildir, doğru bilgiler ile tekrar alınması gerekmektedir.

Vize tanımlanma süresi kişinin yaşına , medeni durumuna , vatandaşı bulunduğu ülkelere , geliş sebebine , kaçıncı vizesi olduğuna göre dışişleri bakanlığınca belirlenmektedir. Bir kişiye 15 günlük vize sağlanırken başka bir kişiye 90 günlük vize verilebilmektedir.

İlgili Yazılar