Türkiye Cumhuriyeti e-Vizesi Nedir ?

Türkiye Cumhuriyeti e-Vizesi Türkiyeye gelmek için pasaport rejiminde vize alması gereken misafirlerimiz için uygulanan elektronik vize alma sistemi üzerinden alınabilen elektronik vizelerdir. e-Vize çoğu gelişmiş ülkenin bile halen sorunlu biçimde sağlayabildiği elektronik vize sisteminin Türkiye Cumhuriyeti tarafından sağlanan kolay kullanılan ve çözüm odaklı vize başvuru ve onay sistemidir. Gerekli belgelerin elektronik ortamda sağlanabildiği ve başvurunun hızlı ve kolay biçimde takip edilerek sonuçlandırıldığı önemli bir bürokrasi hizmetidir.

Normal dış temsilcilikler tarafından sağlanan pasaport sayfasında bulunan kağıt vize veya sınır girişlerinde sağlanan giriş vizelerine alternatif olarak sağlanmaktadır.

e-Vize ile misafir kişi vize rejimine göre giriş sorunu yaşama ihtimalini sıfıra indirerek Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı tarafından kabul edilen ve ziyaret süresi tanımlanan vizeli bir misafir haline gelir ve bu vize belgesi ile giriş problemi yaşamaz. Tabiki Vizeler ülkeler tarafından durdurulabilir dondurulabilir iptal edilebilir ama bu olağanüstü durumlar genel uygulamada çok rastlanan durumlar değildir.

Vize başvurusu E-Vize siteminde kolaylıkla yapılabildiği gibi vize harç ödemesi de yine online sistem üzerinden kredi kartı ile yapılabilmektedir, bu başvuru sahibinine çok büyük kolaylık sağlayan bir uygulamadır ve bu sayede başvuru sahibi vize bedelini de kolaylıkla ödeyebilmektedir.

Başvuru sonrası hazırlanan e-Vize basılabilir belge formatında ve elektronik imzalı ve mühürlü olarak misafire sunulmaktadır ve çıktı ve elektronik olarak taşınması tavsiye edilmektedir. Vize ülkeye giriş yolu içermeyen bir belgedir, Yani sağlanan vize ilgili kişinin Türkiye Cumhuriyetine geçici bir misafir olarak turistik veya iş ziyareti gibi bir ziyaret yapabileceği anlamına gelmektedir ve süresi belirlidir. İlgili misafir e-Vize süresi dahilinde ülkemize hava kara ve deniz yolu ile giriş yapabilir ve vize şartlarında belirtilen süre içerisinde misafirimiz olabilir. Misafirliği süresince Türkiye Cumhuriyeti yasalarına tabi olduğunu unutmamalıdır.

E-Vize yalnızca Turistik veya Ticari olarak iki tür için alınabilir, geçici calışma vizesi veya öğrenci vizesi e-Vize olarak alınamaz, bu tür uzun süreli ve Türk makamlarınca denetlenmesi onaylanması gerekli vizelerin dış temsilciliklere şahsen başvuru yapılarak alınması gerekmektedir.

Türkiye Cumhuriyeti e-Vizesi Türkiyeye geçici süre Turistik veya İş ziyareti yapacak kişilere sunulan vize türüdür ve bu vize ile gelen kişilerin hiçbir koşulda Türkiyede çalışma veya resmi bir kurumda kayıtlı dönemlik öğrencilik hakları sağlanmaz. Bu vizeler süreli yada süresiz çalışma vizesi veya öğrenci vizesi ile mümkün olmaktadır. Turistik veya Ticari e-Vize ile özel kurumlardan kurs gibi kısa süreli özel eğitimler alınabilir, normal her çeşit konaklama ve gezi hizmetleri alınabilir, zorunlu veya özel durumlarda veya tercih ile özel sağlık hizmetlerineden yararlanılabilir ama yukarıda belirttiğimiz gibi Yök veya Meb bağlı eğitim kurumlarında resmi öğrenci statüsü veya SGK kapsamında herhangi bir başlıkta çalışan statüsü kazanılma durumu yoktur, bu durumlar için ayrıca başvurularak çalışma veya öğrenci vizesi alınabilir.

e-Vize ile yurda giren kişiler iş kurmaları veya çalışmaya başlamaları veya eğitim kurumlarında uzun süreli eğitim almaları sözkonusu olması halinde e-Vize uygulamaları dahilinde Türkiye sınırları içerisindeyken de çalışma veya öğrenci vizesine başvurabilir ve gereklilikleri karşılamları halinde vize alabilirler. Bu durumlar için Dışişleri Bakanlığının temsilcilikleri ile görüşülmesi gerekmekedir.

e-Vize ile gelen her kişinin unutmaması gereken en önemli iki kural şunlardır; her misafir her Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı nın sorumlu olduğu sorumluluklara sahiptir fakat tüm haklarına sahip değildir ve ayrıca e-Vize ile Türkiyeye giriş yapan kişinin vize süresi ne kadar uzun olursa olsun toplam 180 günlük bir dönemde ülkemiz sınırları içerisinde 90 günden fazla bulunması yasaktır ve bu yasak ciddiyet ile uygulanmaktadır, e-Vize ile giriş yaparak 180 gün içerisinde toplan 90 günden fazla Türkiye içerisinde kalınması vize uygulamaları gereği suçtur , cezası vardır ve sonraki dönemdeki vize başvurularında karşınıza büyük bir problem olarak gelecektir.

Türkiye Cumhuriyeti e-Vize Başvuru Sayfası 

İlgili Yazılar