Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin yabancı dillerde yazılışları

Türkiye Cumhuriyeti Devleti ünvanı Türkçe dilekçelerde Türkiye Cumhuriyeti olarak kullanılmaktadır ve resmi kısaltması TC olarak kullanılmaktadır. Tüm kamu kurumları bu ünvanı tüzel kişiliklerinin en başında kullanmaktadır bu hem kamu geleneğidir hemde yasalarca ve tamullerce uygulanan bir Devlet geleneğidir. Uluslararası ilişkilerde Devlet isimleri ülkeye saygı gereği kendi anadilinde olsa da ilgili devletin belirlediği tanım olarak kullanmaktadır, Devlet isimleri çok nadiren değişir veya ayrılma birleşme gibi durumlarda değişir, dünya tarihinde Çek Cumhuriyetinin Çekya adını kullanmaya başlaması gibi örnekler çok nadirdir fakat Rusya gibi devletlerden ayrılan veya iç işleri bağımsızlığını alan devletler gibi toplamı 10 taneyi geçmeyen devlet ismi alma veya devlet ismi değişikliği gibi durumlar çok nadiren olur.

Karşımıza bazı özel durumlar ve uluslararası otoritelerin tanıma tanımama veya farklı isimlendirme durumları da olmaktadır bu durum en çok KKTC yani Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde karşılaşılmaktadır, Çok sayıda yabancı devlet KKTC yi bir ülke olarak kendi adıyla tanırken , birçok devlet de kıbrısı tek bir devlet olarak tanımaya devam etmekte , birçok devlet de KKTC yi tanımamakta ve Güney Kıbrıs Rum Kesimini bir ülke olarak tanımlamaktadır. Bu gibi durumlar çok nadir olarak yaşanmaktadır fakat halen bu tanımlama problemi birçok sorun yaşatmaktadır örneğin KKTC den kalkan bir uçak dünyanın her havalaanına iniş yapamaz veya KKTC bandıralı bir yat pek çok ülkede tanımlanamaz ve karasularına girişine müsade verilmez.

Türkiye Cumhuriyetine hitaben yazılan her türlü resmi diplomatik veya hususi yazışmada ilgili dilin kabul edildiği dillerde yapılan yazışmalarda Türkiye Cumhuriyeti ifadesinin özellikle resmi ve diplomatik yazışmalarda doğru yazılması beklenmektedir, kişisel yazışma dilekçe ve talepnamelerde küçük yazım yataları kişisel kusur veya bilgisizlik olarak Dış temsilciliklerimizde değerlendirilerek zorluk çıkarılmasa da aşağıdaki dillerin resmi dil olarak kabul edilip kullanıldığı devletlerin resmi yazışmalarında Türkiye Cumhuriyeti ifadesinin doğru biçimde yazılması resmi bir devlet ciddiyeti olarak beklenmekte ve hatalı yazışmalar düzeltilmeden dikkate alınmamaktadır.

Bu sebeple yurtdışında bulunan kişi ve kurumların resmi yazışmalarında Türkiye Cumhuriyeti ünvanını aşağıdaki karşılıkları ile kullanmaları gerekmektedir.

Almanca Republik Türkei
ال جمهوري ة ال ترك ية Arapça
Arnavutça Republika e Turqisë
Bulgarca Република Турция
Çince 土耳其共和国
ت رک يه جمهوری Farsça
Fransızca République de Turquie
Gürcüce თურქეთის რესპუბლიკა
Hintçe
İngilizce Republic of Turkey
İspanyolca República de Turquía
İtalyanca Repubblica di Turchia
Portekizce República da Turquia
Romence Republica Turcia
Rusça Турецкая Республика
Sırpça Република Турска
ت رک ی جمہوری ہ Urduca
Yunanca Δημοκρατία της Τουρκίας

İlgili Yazılar