TC Dışişleri Bakanlığı Resmi Yazışma Mevzuatı

askerlikTC Dışişleri Bakanlığı tüm kamu kurumları gibi bilgi edinme kanunu , dilekçe kanunu ve insan hakları ihlal kanunu çerçevesinde tüm Türk vatandaşlarının bilgi edinme ve başvuru yapma haklarına karşı sorumludur ve aşağıda belirteceğimiz mevzuat çerçevesinde hizmet sunmaktadır.

Geleneneksel olarak posta yolu ile başvuru yapmak için Dışişleri bakanlığı tüzel kişi bilgi edinme başvuru formu veya Dışişleri Bakanlığı gerçek kişi bilgi edinme başvuru formu oldurularak , Dışişleri bakanlığının Dr. Sadık Ahmet Cad. No:8 Balgat / ANKARA 06100 adresine PTT posta yada iadeli taahütlü olarak gönderilmesi gerekmektedir. Gerçek kişi birey olarak tek bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının kendi adına başvurusunu ifade etmektedir. Tüzel kişi ise Kamu yada Özel her çeşit kurum ve tüzel kişilikleri kapsamaktadır. 18 Yaşından küçükler için kanuni velileri başvuru yapabilmektedir, Özel olarak belirtilmişse resmi vekaletname ile başvuru yapılabilmektedir, belgeler ile vekaletnamenin de gönderilmesi , vekaletnamenin fotoğraflı ve net olarak Dışişleri Bakanlığı bilgi edinme , dilekçe verme , yanıtlarını alma ,resmi yazışmalar yapma konularında vekil atanmış olması gerekmektedir.

TC Dışişleri Bakanlığı online başvurular Başbakanlık Bimer veritabanı üzerinden kabul edilmektedir , Bimer üzerinden yada edevlet turkiye.gov.tr üzerinden başvuru yapılabilmektedir. Başvurularda Tc Kimlik no , İsim Soyisim , Adres ve Eposta adresi talep edilmektedir.

İlgili Yazılar