Pasaportum kayboldu çalındı ne yapmalıyım ?

kayıp-pasaportPasaportunuzun yurtiçinde veya yurtdışında kaybolmasına göre yapmanız gereken işlemler farklılık göstermektedir. Pasaportunuz yurtdışında kayboldu veya çalındıysa Yurtdışında pasaportum kayboldu, ne yapmalıyım ? sayfasındaki bilgilendirmelere göre hareket ediniz.

Pasaportunuz yurtiçinde çalındı veya kaybolduysa önce bölgenizdeki polis karakolu veya jandarma karakoluna giderek resmi tutanak veya şikayetinizi yaptıktan sonra bulunduğunuz bölgedeki pasaport şube müdürlüğüne müracaat ederek pasaport zayi olduğuna dair müracatınızı takiben , maliye veznelerine pasaport defter bedeli yatırarak yeni pasaportunuzun düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Pasaportunuzda bulunan vizeler ilgili ülke resmi kayıtlarında ve konsolosluklarında bulunduğu için geçerli vizeleriniz için ilgili ülke konsolosluklarına müracat ederek vizelerin yeni pasaportunuza da kaydedilmesini sağlamanız gerekmektedir.

Zayi olan pasaportun geçerli kalan süresi yeni çıkarılan pasaporta taşınmaktadır, zayi olan pasaportunuzun kalan süresi çok az ise yeni pasaport başvurusuna giderken ilgili yılın harç bedelini de yatırarak gidiniz, bu sayede pasaport yenilemeyle tekrar tekrar uğraşmanız gerekmez.

İlgili Yazılar