Pasaportlar Nasıl Saklanmalı ?

pasaport-nasil-saklanmaliYeni nesil çipli epasaportlar içerisinde dijital ortamda şifrelenmiş veri saklandığı için eski nesil pasaportlara göre daha hassas biçimde korunmalı ve kullanılmalıdır.

En önemli konu pasaportlar katlanmamalı , delinmemeli , buruşturulmamalı ve bükülmemelidir. Epasaportun taşıdığı çip hassas bir elektronik cihazdır ve bir flash bellek gibi düşünerek fiziki hasarlardan korunmalıdır.

Pasaport aşırı sıcaktan , soğuktan ve yüksek nemli ortamlardan korunmalıdır. Oda ısısında ve yüksek buhar bulunan ortamlarda bulundurulmamalıdır. Örneğin pasaportunuz üzerinizdeyken hamam spa gibi nemli ortamlardan ve çamaşır kurutucu ütü gibi buhar üreten cihazlardan uzak durmanızı öneriyoruz.

Ultraviyole UV Morötesi ışınlardan korunmalıdır, Güneş ışınından korunmalıdır.

Pasaportunuzu ezilme sıkışma vb durumlara maruz bırakmayınız, örneğin seyahatinizde pasaportunuzu kitaplarınızın olduğu bölgede değil kıyafetlerinizin bulunduğu bölgede taşıyınız. Aynı şekilde taşıma esnasında çantanızda bulunacak kozmetik , parfüm gibi sıvı veya bulaşıcı maddelerin çevresinde bulundurmayınız.

Pasaportunuzu mıknatıslı yüzeylerde bırakmayınız ve cep telefonu hoparlör Tüplü Bilgisayar monitörü eski televizyon fotokopi makinası gibi mıknatıs içeren cihazlara yakın noktalarda bırakmayınız.

Pasaportunuzun dışı veya içinde hiçbir nokta üzerinde çizme , kazıma , yazı yazma , silme , not alma gibi herhangi bir tahrifat yapılmamalıdır ve yapılmasına müsade edilmemelidir. Yalnızca ülke giriş çıkışlarındaki mühürlemeler normaldir ve sakıncası yoktur. Pasaportlar üzerinde yapılan her türlü değişiklik kanunen sakıncalıdır ve cezai yaptırımı bulunmaktadır , pasaportta sahtecilik büyük bir suçtur.

 

 

 

 

İlgili Yazılar