Pasaport üzerinde isim değişikliği nasıl yapılır ?

isim-degisikligi-pasaport-yenilemePasaport alındıktan sonra evlenme , boşanma , vefat ve herhangi bir sebep ile isim veya soyisim değişikliği yapılması durumunda pasaport un yenilenmesi gerekmektedir.

İsim değişikliklerinin yalnızca evlenerek kocasının soyisimini alan veya kendi soyismine ekleyen hanımlara çoğu ülke küçük bir tolerans göstermektedir. Yani isim değişikliklerinde yeni kadınlar biraz daha şanslıdır ve evlenmeden önceki soyisimlerine göre düzenlenen pasaportlarını kısa bir süre daha kullanabilirler.

Fakat kullanabilmeleri için evlilik cüzdanı asıllarını , yeni çıkarmış oldukları nüfus cüzdanlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir, ayrıca çıkacakları seyahatte eşleri ile birlikte bulunmaları genellikle beklenmektedir.

Belirttiğimiz yeni evli çiftler dışında kalan kişilerin pasaportlarını yenilemeleri gerekmektedir çünki pasaport üzerineki ve çipteki veride eski soyisimleri görüntülenecektir ama vize vs işlemlerinde yeni isimleri ile işlem yaptıkları için bu tutarsızlık ilgili makamlarca red gerekçesi olacaktır.

Bu sebeple herhangi bir sebep ile isim değişikliğiniz olursa fazla vakit harcamadan pasaportunuzu yenileyiniz, zaten kalan süresi yeni pasaporta devredecektir ve yalnızca pasaport defter bedeli ödemeniz gerekli olacaktır.

İsim veya Soyisim değişikliklerinde her ülke ve her havayolu nun çok farklı uygulamaları olabilmektedir yani bir ülkeden aktarmalı uçuş ile seyahat ederken uğranılan ara ülkeye giriş veya çıkışta bile sorun yaşamanız muhtemeldir.

İsim veye Soyisim değişikliklerinde hiç vakit kaybetmeden pasaportunuzu yenileyiniz, evlilik neticesinde soyisminiz değişmiş ise Mernis kayıtları hemen güncellendiği için hemen yeni pasaportunuzu çıkarttırabilirsiniz, hatta yurtdışında evlendiyseniz gerekli evraklar ile konsolosluğumuza müracat ederek bir gün içerisinde bile yeni pasaport almanız mümkündür.

İsim değişikliği özel sebepler veya boşanma ile olduysa Mernis kayıtları biraz daha uzun sürede güncellenebilmektedir Nüfus müdürlüğüne müracat ederek nüfus kaydınızdaki güncellemenin yapılıp yapılmadığını teyit etmeden yeni pasaport başvurusu yapmaynıız, resmi yazışmalar ve yazı işleri henüz bitmediyse yeni pasaportunuz yine eski isminiz ile çıkacaktır. Mernis kayıtları güncellendikten ve yeni isminizi veya soyisminizi resmi kayıtlara geçirdikten sonra nüfus cüzdanınızı yenileyiniz ve yeni pasaportunuza bu şekilde başvurunuz.

İlgili Yazılar