Pasaport teslimatı nasıl yapılmaktadır ?

pasaport-teslimatiYurtiçinde başvuru yapmanız durumuda pasaportunuz yoğunluğa göre 1 hafta – 2 hafta arasında başvuru sırasında vermiş olduğunuz adrese PTT kargo ile ulaştılılacaktır. Pasaportunuz PTT merkezine ulaştığı zaman vermiş olduğunuz telefona bir SMS mesajı atılarak bilgilendirme yapılacaktır bu sebeple mesaj size ulaştıktan sonra belirttiğiniz adreste bulunarak görevlinin pasaportunuzu teslim etmenizi beklemenizi öneriyoruz.

PTT görevlisi size ulaşaması durumunda ertesi gün bir uğrama daha yaparak tekrar teslim yapmaya çalışacaktır , yine adresinizde bulunmamanız durumunda pasaportunuz en yakın PTT şubesine gönderilecektir. Burada 7 gün boyunca alımınızı bekleyecek olan pasaportunuz daha sonra ilgili emniyet müdürlüğü pasaport şubesine yine PTT ile iade edilecek ve sizin şahsen ilgili müdürlüğe giderek pasaportunuzu almanız gerekli olacaktır.

Bilgilendirme SMS i geldikten ne kadar süre içerisinde görevlilerin adresinizde olacağı tam net olarak bilinemezken siz olmasanız dahi görevlinin konuşabileceği bir yakınızın bulunması iyi olacaktır, gelen görevli ile tekrar ziyaret zamanını netleştirme şansınız olabilecektir.

Pasaportlar yalnız başvuru sahibi kişiye teslim edilmektedir ve teslimde kimlik kontrolü ve imza alınmaktadır bu sebeple bir yakınızın ptt ile gelen pasaportu alması mümkün değildir.

Yurtdışında pasaport başvuruları ve teslimleri yalnızca ilgili başkonsolosluk veya büyükelçiliklerde yapılmaktadır.

İlgili Yazılar