Pasaport Gönderi Takibi

Pasaport Başvurusu yapıldıktan sonra pasaportun basım ve çip bilgileri yüklenmesi işlemleri ayrı bir müdürlükte yapılmakta ve kargo tarafınıza PTT kurye ile ulaştırılmaktadır, bu süre genellikle 7-10 gün kadar sürmektedir. Bu sürecin takip edilebilmesi için Emniyet Genel Müdürlüğünün Epasaport gönderi takibi hizmeti kullanıcılara elektronik ortamda pasaport başvuruları sonrasındaki sürecin takibine olanak sağlamaktadır.

EDevlet hizmetleri arasında yer alan pasaport gönderi takibi sayfasına ulaşabilmek için Pasaport Gönderi Takibi   sayfasına erişim yapmak gerekmektedir, Edevlet hizmeti olduğu için edevlet şifresi ile giriş yapılarak erişilmesi gerekmektedir.

Bu ekranda pasaport başvususunun aşaması ve kuryedeyse kuryeye verildiği görülmektedir , başvuru esnasında belirlenen cep telefonuna PTT tesliminde gelecek SMS ile pasaportun PTT dağıtım sürecine geçtiği anlaşılmaktadır. Ankaraya mesafesine göre genellikle PTT dağıtımına ulaşan gönderiler 1 – 4 gün içerisinde adreslere ulaşmaktadır. Genellikle Ankara içi 1-2 gün, İstanbul 2-3 gün , İzmir 2-3 gün, Marmara Ege İçanadolu bölgesi şehir merkezleri ve ilçe merkezleri 2-3 gün sürmektedir, Bu bölgelerin dışı ve kargo için taşra kabul edilen bölgelerde teslimatlar 3-7 gün kadar sürebilmektedir.

Teslimat yalnızca şahsın kendisine veya başvuru esnasında belirlediği 2. kişiye yapılabilmektedir, bu sebeple kişinin teslimat adresinde veya belirlediği 2. kişinin teslimat adresinde bulunması önemlidir, Özellikle PTT teslim bilgisi SMS i geldikten sonra belirttiğimiz günlerde mesai saatleri kabul edilen 09:00 – 17:00 arası bu adreslerde kesinlikle bulunulması önemlidir.

 

 

İlgili Yazılar