Biometric PassportPasaport Alma Süresi birkaç adımdan oluşan pasaport başvuru adımların tamamlanması ile başlayan bir süreç olarak kabul edilmelidir.

İlk adımda Emniyet Müdürlüklerinden pasaport randevusu alarak , ilgili tarihte Emniyet müdürlüğüne şahsen giderek pasaport başvurusu yapmanız gerekmektedir. Randevuya giderken pasaport almak için gerekli evraklar listesini gözden geçirerek tüm gerekli belge asıllarını yanınıza almayı unutmamanız önemlidir.

Randevu aldıktan sonra genellikle en az 2 en fazla 7 iş günü sonraya pasaport başvuru randevu alma şansınız genellikle olmaktadır, bazı Emniyet müdürlüklerinde randevu ertesi gün bile alınabilirken , büyük şehir ve ilçelerde pasaport randevu için boş aralık genellikle 3 yada 4 gün sonraya bulunabilmektedir.

Pasaport Randevusu alındıktan ve Emniyet müdürlüğüne giderek başvuru yapıldıktan sonra basım ve ulaştırma süreci başlamaktadır. Elektronik ortamda hazırlanan başvurunuz hemen basım ve gönderim sıralamasına girmektedir ve ortalama olarak 3 – 7 iş günü içerisinde PTT kargo ya teslim edilmektedir. Posta İdaresinin yoğunluğu ve mesafeye göre değişmek ile beraber postada geçen süre de yaklaşık 4 – 7 iş günü olarak değerlendirilebilmektedir ve teslimat için randevu alınmaksızın normal takipsiz posta gibi düşünülerek teslimat adresine şahsa teslim biçiminde adresiniz Posta görevlileri tarafından ziyaret edilmektedir.

PTT ile gelen pasaportunuzu teslim alabilmek için kendiniz veya pasaport başvurusu sırasında belirttiğiniz yakınızın Nüfus Cüzdanı beyanı kontrol edilrek teslimat yapılmaktadır. Adreste bulunmamanız durumunda birkaç gün içerisinde tekrar ziyaret yapılacak olup, ikinci ziyarette de adreste bulunmamanız durumunda pasaportunuz 7 gün kadar Posta idaresi bölge müdürlüğü yada şubesinde bekletilecek olup, bu sürede gidip almamanız durumunda başvuru yapmış olduğunuz Emniyet müdürlüğüne yine posta yolu ile gönderilecektir. Posta yolu ile alamadığınız Pasaportunuzu başvuru yaptığınız Emniyet müdürlüğünden mesai saatleri içerisinde şahsen giderek almanız mümkündür.

Pasaport Alma Süresi ni toplam süre olarak düşünmeniz halinde , randevuyu aldığınız günden sonra 2 – 5 gün kadar süre Emniyet Müdürlüğü pasaport başvurusu , yaklaşık 5 – 7 Gün basım ve kargolama ve yaklaşık 4 – 7 gün Kargo ulaşım süresi olarak düşünüldüğünde pasaport alma süresi toplamda 15 – 20 gün aralığında sürmektedir. Bu süreci hızlandırma veya yavaşlatma gibi bir şans yoktur, tamamen otomasyon ile yönetilen bu süreçte genellikle sorun teslimat sırasında adreste bulunmama , tekrar ziyaret ve iade gibi durumlarda yaşanmaktadır. Bu sebeple teslimat adresini doğru belirlemeniz ve mesai saatleri içerisinde bulunduğunuz veya yakınızın bulunduğu adresi vermeniz çok önemlidir.

Pasaport Başvurusu Yaparken gerekli evraklar bulunduğunu , biyometrik fotoğraf gerektiğini ve Emniyet müdürlüğüne gidilmeden pasaport defter bedeli ve pasaport harç bedeli nin yatırılması gerektiğini lütfen unutmayınız. Ayrıca süresi bitmiş olsa da Eski pasaportunuzun Emniyet görevlileri tarafından talep edileceğini ve kullanılmaz duruma getirilmesinin kanuni bir zorunluluk olduğunu hatırlayarak başvurunuz esnasında yanınızda bulundurunuz.

Eğer vize başvurusu yaparak yurtdışı seyahate gidecekseniz pasaport başvurunuzun tamamlanmasını ve pasaportunuzun size ulaşmasını bekleyerek vize müracatlarınızı yapınız, Çünki neredeyse bütün ülkeler başvuru esnasında pasaport fotokopilerini ve aslını talep etmektedir.

 

İlgili Yazılar