Konsolosluklarımızın sağlayamayacağı hizmetler nelerdir ?

eski-pasaport-yeni-cipli-pasaportTürkiye Cumhuriyeti Devleti ticari ve toplumsal ilişkilerimiz çoğu ülkede konsolosluklar ve temsilcilikler ile Devlet hizmetlerinin sürekliliğini sağlamaktadır. Konsoloslukların sağlayabildiği hizmetleri kısaca incelemek için konsolosluk hizmetleri nelerdir sayfamızı incelyebilirsiniz. Fakat Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının aynı zamanda konsoloslukların sağlayamayacağı hizmetleri bilmesi de gereksiz araştırma yapmamaları ve gereksiz yere konsolosluklara kadar ulaşmaya çalışmamaları açısından önemlidir, konsolosluğun sağlayamayacağı bir hizmeti almak için konsolosluğa gitmek vakit , enerji kaybı ve ekonomik kayba sebep olmaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları ;

Yalnızca yabancıların Türkiyeye giriş ve vize işlemleri için başvurularını kabul edebilir. Türk Vatandaşlarının yabancı ülkelere seyahat için ihtiyacı olan vizeler ile ilgili hiçbir işlem yapamazlar. İlgili ülkeler ile iletişim kurulması gerekmektedir.

Bulundukları ülke dahil hiçbir ülke göçmenliği , iltica , kaçak giriş , çalışma izini gibi konularda hizmet veremezler, ilgili ülkenin kanun ve kurumları bu konularda yetkilidir.

Dışişleri bakanlığı ve İçişleri bakanlığı tarafından tanımlanan görevler dışında hiçbir kamu hizmeti sunulamaz.

Hiçbir hukuki kanuni işleminizin takipçisi olunamaz. Yalnızca hukuki danışmanlık alabileceğiniz avukatların iletişim bilgileri sizlere sağlanabilir.

Kayıp kişilerin aranması bulunması konusunda yardımcı olunamaz, yalnızca ilgili ülkenin kanunlarına göre izlenmesi gereken yol ve müracat prosedürlerinde bilgilendirme yapılabilir.

Tutukluk , Hükümlülük hallerinde herhangi bir iyileştirme veya cezanın Türkiyede çekilmesi konularında yardımcı olunamaz, yapılabilecek tek yardım kanunen mağduriyet yaşamamanız konusunda Devletin yurtdaşının adil biçimde yargılandığının temini için müdahil olması ile sınırlıdır.

Kanunlara uygun verilmiş sınırdışı edilme kararlarının kaldırılmasını sağlama imkanı bulunmaz.

Vizesi biten kişilerin ilgili ülkede kalmasını sağlama konusunda yardımcı olunamaz.

İş ve İşçi bulma konusunda yardımcı olunamaz.

Hiçbir hususi işleminiz konusunda konsolosluk görevlilerinin yardımcı olma şansı bulunmamaktadır. (Banka hesabı açılması , GSM Hat kapatılması vb)

 

İlgili Yazılar