Konsolosluk Hizmetleri Nelerdir ?

epasaport-ciplipasaportTürkiye Cumhuriyeti Devleti Konsoloslukları nın temel görevi kalıcı yada geçici (seyahat sebebi) süre ile Yurtdışında bulunan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının devlet hizmetlerine erişebilmesi , güvenliklerinin ve haklarının korunması ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Kurumsal olarak temsil edilmesi olarak özetlenebilir. Belirtli sayıdan fazla Türk vatandaşının yaşadığı Tüm ülke başkenlerinde ve yoğun yaşanan bölgelerde konsolosluklar ve başkonsolosluklar kurulmuş ve devlet geleneğimiz ilgili bölgelerde temsil edilmektedir. Ayrıca tüm Türkiye Cumhuriyeti kosnoloslukları yabancı ülke vatandaşlarına da Türk misafirperverliğini başarılı biçimde temsil ederek devletimiz ile ilgili işlemleri konusunda yardımcı olmaktadır.

Yazımıza devam etmeden önce Konsolosluk Çağrı Merkezi telefon numarasını +90 312 292 29 29 lütfen Yurtdışı seyahatinizi planlamaya başladığınız gün not ediniz ve daima yanınızda taşıyınız.

Yurtdışında pasaport çalınması yada pasaport kaybolması durumunda konsolosluk çağrı merkezi ile iletişim kurarak bölgenize hizmet sunan konsolosluğumuzun adresini öğrenerek seyahat belgesi işlemleri için yapmanız gerekenleri öğrenmeniz yeterlidir. Ayrıca yurtdışı seyahatlerinizde yaşayabileceğiniz tüm olağanüstü koşullarda Türkiye Cumhuriyeti Devleti nin tüm kurumlarına ulaşmak için temsilciliklerimizin hizmetinizde olduğunu lütfen unutmayınız.

Herhangi bir adli vaka yada atılan suç durumunda Hürriyetinizden yoksun kalmanız yada tutuklanmanız durumunda haklarınızın korunması için Devletinizin desteğine ihtiyacınız olduğunda çekinmeden konsolosluklarımıza müracat ediniz.

Yurtdışında yaşadığınız adli olaylarda hukuki haklarınızın korunması konusunda destek alabilir ve danışmanlık alabilirsiniz.

Yurtdışında yaşarken vefat eden Türk Vatandaşlarının naaşlarının Türkiyeye sevki ile alakalı tüm konularda hizmet alabilirsiniz.

Yurtdışında yaşarken yada seyahatiniz esnasında yaşanacak toplumsal olay , içsavaş , ayaklanma , terör olayları veya terör tehditi gibi durumlarda Türk vatandaşların gönüllü yada zorunlu tahliyesi konusunda yardımcı olunmaktadır.

Yukarıda belirttiğimiz gibi “Türkiye Cumhuriyeti Konsoloslukları” Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurumsal erişim birimleri ve  Türk Vatandaşlarının güvencesi olarak ülkemizi temsil ve ülke hizmetlerinin temin noktası olarak hizmetinizdedir.

İlgili Yazılar