Çok Girişli e-Vize Başvurusu yapılabilmesi için karşılıklı iki ülke vize rejimleri konusunda uzlaşma ve uluslar arası anlaşmalar yapılmış olması gerekmektedir.

Genel olarak diplomatik , siyasi , politik ve ekonomik ilişkilerin kuvvetli olduğu ve yoğun turist ve iş gezisi trafiği karşılıklı olarak bulunan ülkeler bürokrasi ile karşı ülke vatandaşlarının ve kendi vatandaşlarının yorulmaması ve devlet dairelerinin meşguliyetinin azaltılması için uzun süreli ve çok girişli vizeler sağlayabilmektedir. Türkiye de belirli koşullara bağlı olarak belirli ülke vatandaşlarına uzun süreli ve çok girişli vizeler sağlamaktadır. Bu uzun süreli ve çok girişli vizeler kişilere E-Vize genel şartlarının dışında kalma süresi sağlamaz ama normal tek girişli kısa süreli vizeler gibi her ziyarette yeniden başvurulması gerekmez.

Çok girişli ve uzun süreli vizelerde kişi belirlenen vize geçerlilik süresi içerisinde tanımlanan ziyaret süreleri dahilinde diledikleri kadar giriş çıkış yapabilirler ama bu süre vize şartlarında belirlenmektedir. Yani E-vize yine belirli bir başlangıç ve bitiş gününe sahiptir ve bu süre içerisinde giriş ve çıkış yapılabilmektedir. Bir girişte en çok kalınabilecek süre belirlenmiştir ve ülkeden ülkeye değişmek ile beraber 30 45 60 90 gün gibi tanımlı süreler için ziyaret gerçekleştirilebilir. Ayrıca neredeyse tüm dünyada kabul görmüş olan 180 günlük dönemde en çok 90 gün vizeli giriş ve 360 günde en çok 180 gün vizeli giriş neredeyse genel bir şarttır.

Yani bir kişinin 5 yıllık çok girişli bir vizesi olsa bile ülke uygulaması gereği her girişinde en çok 30 gün kalması ve 180 günlük dönemde en çok 90 gün misafir olduğu ülkede bulunması veya 360 günlük dönemde en çok 180 gün bulunması gibi genel şartlar bulunmaktadır. Bu neredeyse tüm gelişmiş ülkelerin vize rejimleri içerisinde bulunur ve buna çok dikkat edilmesi gerekir, bu sürenin aşılmasında shengen vize bölgesi ve diğer gelişmiş ülkelerin ortak ağlarına kaydedilmektedir ve kimi zaman pasaportlara süre aşımı damgası vurulmaktadır ve kimi zaman da sınırdışı işlemi yapılabilmektedir. Bu vize uygulaması kuralları dışı kalınma durumları sonraki vize başvurularında daima problemlere ve kimi durumlarda çok uzun sürelerce vize alınamamasına sebep olmaktadır. Bu sebeple vize alınan ülkenin vize şartlarının çok iyi değerlendirilmesi ve emin olunamıyorsa her ziyaretin 30 günden kısa tutulması , 180 günde 90 , 360 günde 180 günden fazla turistik veya ticari vize ile ziyaret yapılmaması gerekmektedir.

Sıklıkla yaşanan shengen vize sorunlarının başında çok seyahat eden kişilerin shengen bölgesi içerisinde bulundukları toplam süreye dikkat etmemeleri gelmektedir, bunun önüne geçmek için ve sorun yaşamamak için daima shengen vize bölgesinden çıkışlardaki çıkış mühürlerinin görünecek şekilde basılmış olduğundan emin olunuz.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti aşağıda listelenen ülke vatandaşlarına gerekli bilgi ve belgeler sağlanması ve pasaportlarının yeterli geçerlilik süresi bulunması ve pasaportlarının çipli pasaport olması ve herhangi bir suçları sebebi ile giriş yasağı almamaları durumunda çok girişli süreli e-Vize sağlamaktadır.

Her vize nin güvenlik kontrolü aşamalarını geçtiğini ve Türkiye Cumhuriyeti Devletinin daima vize vermeme veya verdiği vizeyi iptal etme hakkı bulunduğu unutulmamalıdır.

A.B.D.
Antigua ve Barbuda
Avustralya
Avusturya
Bahamalar
Bahreyn
Barbados
Belçika
Birleşik Arap Emirlikleri
Dominik Cumhuriyeti
Dominika
Ermenistan
Estonya
Grenada
Güney Afrika
Haiti
Hırvatistan
Hollanda
Hong Kong
İngiltere
İrlanda
İspanya
Jamaika
Kanada
Kuveyt
Letonya
Litvanya
Maldivler
Malta
Mauritus
Norveç
Polonya
Portekiz
Sen Lucia
Sen Vinsent ve Grenadinler
Suudi Arabistan
Umman

İlgili Yazılar