Çipli pasaport ile eski pasaportların farkı nedir ?

eski-pasaport-yeni-cipli-pasaportEski tip pasaportlar ve yeni tip çipli pasaportlar ın yani epasaportların gözle görülen veya görülmeyen farklılıkları vardır.

Gözle görülen ve en temel fark boyutlar 88 mm X 125 mm boyutuna düşürülmüştür ve pasaport kapağı da sayfalar boyutu ile aynı boyuttadır.

Sayfa sayıları umuma mahsus pasaportlar yani bordo çipli pasaportlarda 60 sayfadır, hususi yeşil çipli pasaportlar ve hizmet gri çipli epasaportların ve diplomatik siyah çipli epasaportların sayfa sayısı 28 sayfaya düşürülmüştür.

Eski nesil pasaportlar ile yeni çipli epasaportların sayfa yapısı değiştirilmiştir sayfa üzerinde değişiklik ve tahrifat yapılması kağıt yapısı sebebi ile mümkün değildir.

Kimlik bilgileri sayfası üzerinde kaplama biçiminde veya arka kapak içerisinde çip bulunmaktadır bu çip içerisinde kişisel bilgilere ek olarak biyometrik fotoğraf kaydı ve parmak izi kaydı bulunmaktadır. Eski tip pasaportlarda bu tip çip bulunmamaktadır ve sayısal veri bulunmaz.

Umuma ait bordo çipli epasaportlarda 57 tane vize sayfası bulunmaktadır. Hizmet Gri çipli pasaportlarda25 , diplomatik çipli epasaportlarda 24 adet vize sayfası bulunmaktadır.

Eski tip pasaportlardaki diğer renkler Avrupa standartlarına dönüştürülmüş olup umuma mahsus çipli epasaportlar bordo renkte olmaktadır. Yine aynı şekilde diplomatik çipli epasaportlar da siyah renk olarak düzenlenmektedir. Eski pasaportlarda bu renkler lacivert ve kırmızı olarak kullanılmaktaydı. Yeni nesil çipli epasaportlarda hususi yeşil ve hizmet gri pasaportların rengi değişmemiştir.

Eski nesil pasaportlar geçerlilik süreleri bittikten sonra yeni nesil çipli epasaportlar ile değiştirilmelidir, eski nesil pasaportlar süre bitiminden sonra hiçbir şekilde kimlik yerine dahi kullanılamazlar ve yeni pasaport alımı esnasında ilgili emniyet müdürlüklerine iade edilirler.

Eski pasaportlarda 18 yaşından küçük olan kişiler anne veya babalarının pasaportuna refakat hanesi içerisinde yazılarak yurtdışına seyahat edebilirken yeni nesil çipli epasaportlarda refakat hanesi bulunmamaktadır. Küçük bir bebek dahi olsa ebeveynlerinin pasaportuna bu sebep ile kaydedilmezler, seyahat eden her bir birey için çipli epasaport düzenlenmesi gerkemektedir , bütün büyük ülkeler bunu şart koşmaktadır.

Yeni nesil çipli pasaportlarda uygulanan güvenlik önemleri sebebi ile eski pasaportlarda yapılan sahteciliklerin tamamı engellenmiştir fiziken yazılı olarak bulunan tüm bilgiler sayısal olarak çipler içerisinde de saklandığı ve tüm sınır noktalarında bu veriler karşılıklı olarak kontrol edildiği için pasaport bilgileri üzerinde değişiklikler yaparak yasa dışı seyahat etme durumu artık epasaportlar ve güvenlik sistemleri sayesinde imkansıza yakın durumdadır.

Çipli epasaportların hiçbir teknolojik yöntem ile kopyalanması mümkün değildir, veriler başka bir pasaporta yüklense de , fiziken aynı görünüm ve sayısal veri elde edilsede şifreleme teknolojileri sayesinde ilk sınır kapısı geçişinde bulunan yapılan veri taramasında sahtecilik ortaya çıkacaktır.

Eski nesil pasaportlarda bulunan resim ve bilgiler ustalık ile değiştirilebilirken yeni nesil çipli epasaportlardaki görsel öğeler özel bir kaplama ve özel bir kağıt kullanıldığı için aslına uygun biçimde değiştirilemezler ve yapılacak değişiklikler daima uzman olmayan kişiler tarafından bile farkedilebilecektir. Bu sebep ile sahte pasaport yapılması imkansızdır, ayrıca sayısal veri olarak saklanan bilgilerin de değiştirilmesi mümkün değildir. Yapılabilecek en ufak veri müdahalesi ilk pasaport kontrol noktasında farkedilecektir.

Eski tip pasaportlar kullanılarak herhangi bir ülkeye giriş son tarihi 24 kasım 2015 tarihi olarak belirlenmiştir yani geçerlilik süresi olsa bile bu tarihten sonra uluslarası giriş ve çıkışta bu tip pasaportlar kullanılamaz. Ayrıca 1 Nisan 2010 tarihi itibarı ile eski nesil pasaportların basımı durdurulmuştur ve bu süre sonrasında yenileme değişiklik kayıp vb sonucu dahi eski nesil pasaport verilmemektedir. Bu tarihten sonra alınan bütün pasaportlar yeni nesil çipli epasaportlardır.

Eski nesil pasaportlar yenilenirken kalan geçerlilik süreleri yeni çıkarılacak olan çipli epasaportlara aktarılacaktır.

Eski nesil pasaportlarda bulunan geçerli vizelerin yeni nesil pasaportlar ile birlikte kullanılabilmesi için pasaport değişikliği esnasında Emniyet müdürlüklerinde eski pasaport kimlik sayfaları geçersiz hale getirildikten sonra eski pasaport yeni pasaport ekine zımbalanmaktadır. Bu sayede eski pasaport üzerinde bulunan vize ve seyahat izinleri yeni pasaport dahilinde de kullanılabilmektedir.

İlgili Yazılar