Çipli Pasaport Epasaport Nedir ?

epasaport-ciplipasaportÇipli pasaport veya epasaport eski nesil kağıt pasaportların tüm taşıdığı bilgilere ek olarak sayısal veri taşıyan ve yüksek güvenlik standartları sağlayan yeni nesil pasaportlardır.

Çipli pasaportlar bütün büyük gelişmiş ülkelerce kullanılmakta ve neredeyse bütün ülkeler tarafından zorunlu olarak tüm ziyaretçilerden beklenmektedir.

Süresi dolan tüm eski pasaportlar artık yeni nesil epasaportlar ile yenilenmeli yani çipli pasaport alınmalıdır.

Çipli pasaportlar resim olan sayfalar üzerinde katman olarak veya arka sayfa içinnde gizli sayısal veri ve güvenlik sistemi bulundururlar. Bu alanda sayısal fotoğraf , biyometrik fotoğraf , parmak izi ve kişisel bilgilerin tamamı yüksek güvenlikli teknolojiler kullanılarak saklanır ve ilgili yerli ve yabancı makamlar tarafından özel cihazlar ile okunurlar.

Arıca bu pasaportların kimlik sayfalarının en alt satırında 44 karakterden oluşan 2 satırlık makina ile okunabilen bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgiler tüm yeni nesil pasaportlarda bulunur ve bu alan latin harfleri ile yazılmış bilgiler içermektedir bu alan neredeyse bütün ülkeler için gerekli olan temel kişisel bilgileri taşımaktadır.

 

İlgili Yazılar