Bulgaristan Vize Başvurusu , Bulgaristan Vize istiyormu , Bulgaristan Vize Rejimi

Bulgaristan Avrupa Birliği üyesi bir ülkedir ve Schengen bölge ülkelerinin tamamı ile serbest dolaşımı bulunduğu için schengen vizesi alınarak giriş yapılabilmektedir. Bulgaristan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır ve bordo yani umuma mahsus pasaport kullanıcıları vize alarak bulgaristana giriş yapabilmektedir.

Hususi Yeşil pasaport sahibi Türk vatandaşları 90 gün , Diplomatik ve Hizmet Gri ve Siyah pasaport kullanıcıları 30 gün tek girişli ziyaret vizesi ülke girişinde alabilmektedir , bu girişler turistik ziyaret vizesi olarak tanımlanmaktadır ve kalıcı oturum , göçmenlik , ticari yatırım , menkul veya gayrımenkul yatırımı izini sağlamamaktadır. Yalnızca turistik ziyaret ve iş toplantısı olarak değerlendirilmektedir.

Bulgaristan konsolosluğu websitesi :
https://www.mfa.bg/en/embassies/turkeygc2/

Vize Durumu kontrol sayfası : (Evize başvurusu sonrası kontrol edilebilir.)
https://www.bgvisa.eu/reservation.nsf/checkstatus.xsp

Bulgaristan Vize Başvurusu VFS Global üzernden yapılmaktadır ve bilgilendirme sayfası :
https://www.vfsglobal.com/bulgaria/turkey/

Genel olarak schengen ile aynı statüde evraklar talep edilmektedir, minimum 6 ay geçerli 2 boş sayfası bulunan çipli pasaport, nüfus cüzdani , 2 tane biyometrik vesikalık , ikamet , banka hesap dökümü , vize sayfaları fotokopileri , davet yazısı , şirket evrakları ,şirket ziyaret belirtir yazı ,gidiş dönüş biletleri , konaklama bilgileri ve seyahat sağlık sigortası talep edilmektedir.

İlgili Yazılar