Biyometrik fotoğrafta dikkat edilmesi gerekenler nelerdir ?

biyometrik-fotograf-onemli-noktalarBiyometrik fotoğraf çekilirken aslında tüm fotoğrafçılar genel konulara tamamen hakimdirler fakat fotoğrafın verileceği makamların ek talepleri olabilmektedir ve genel olarak fotoğrafı isteyen makamın talep ettiği boyut , yüz boyu , arka plan şartlarına dikkat ederek gereklilikleri kaydederek fotoğraf çektirmeye gidiniz.

Genel olarak beyaz zemine sahip ve erkeklerde yüz boyu 36mm kadınlarda yüz boyu 32mm olarak düzenlenen vesikalık fotoğraflar biyometrik vesikalık fotoğraf olarak değerlendirilmektedir. Bu fotoğraflar 600dpi veya daha yüksek çözünülürlükte çekilir ve basılırlar. Bu fotoğraflar özel sistemler tarafından yüksek çözünülürlükte taranır ve sayısallaştırılır, bu sayede insan yüzünün sayısal bir haritası oluşturulabilir ve bu harita sayesinde birçok uygulama ile fotoğraftaki kişi olduğunuz çok hızlı biçimde tesbit edilebilir.

Hatta birçok ülkede hareketli görüntülerdeki yüzleri bile biyometrik fotoğraflar ile karşılaştırarak kişi tanımlama yapılma uygulamaları başlamış durumdadır.

Fotoğrafçıda epasaport veya vize alınacak ülkenin vize başvurusu için kullanacağınızı belirterek biyometrik fotoğraf çektirmek istiyorum dedikten sonra fotoğraf miktarını ve boyutlarını iletiniz. Beyaz zemin dışında şartlar varsa örneğin yüz yüksekliği , makyaj vs bunları da belirtmeniz gereklidir.

Biyometrik fotoğraflarda tavsiyemiz ;

 • Saçlarınız temiz , taranmış ve yüzünüzü kapatmayacak şekilde olsun ve kabarık olmasın. Saçlarınızı boyuyorsanız sizlere tavsiyemiz vize başvurusu görüşmesi davet edilebilen ülkelere gidiyorsanız saç renginizi fotoğraf çekildikten sonra değiştirmemeniz olacaktır.
 • Makyaj yapıyorsanız sade pastel renklerde ve abartısız makyaj yapın, göz çevresi makyajını kesinlikle abartmayın ve makyajınızı doğal renkler ile çok sade biçimde yapın.
 • Üst giyimde açık ve düz renkler tercih edin , koyu ve çok baskılı modeller tercih etmeyin. Çizgili veya desenli kiyafetler daha çok tercih ediniz.
 • Yakası bulunan kıyafetler ile fotoğraf çektirin, dekolte kısmı açık kıyafetleri tercih etmeyin. Muhafazakar ülkelerde başörtüsü takılan fotoğraf zorlaması yoktur fakat çok dekolte fotoğraflar veya askılı kıyafetler ile çekilmiş fotoğrafları bu ülke başvurularında kullanmanızı tavsiye etmeyiz.
 • Başörtüsü ile fotoğraf çektirmenizde bir mani yoktur fakat başörtünüz alnınızı kulaklarınızı ve çenenizi kapatmayacak şekilde takınız, yüz hatlarınızı hiçbir şekilde örtmeyecek alınız yanaklarınız ve çeneniz açık biçimde görünecek fotoğraflar çektiriniz.
 • Renkli lens kullanmayın, fotoğraflar yüksek çözünülürlüklü olduğu için göz renginiz hatta tonu bile sayısallaştırılabilmektedir. yalnızca numaralı lens kullanıyorsanız onları kullanın.
 • Gözlük kullanmayınız. Gözlük tüm dünyada bir aksesuar olarak değerlendirilmektedir, sayısal bütünlüğü etkilediği için gözlükle fotoğraf çektirmeyiniz.
 • Sökülebilen piercing ve yüz bölgesindeki tüm takılarınızı çıkarın, Erkekler küpe ve kolye takmasa daha iyi olur. Kadınlar abartılı küpe ve kolye takmamalıdır.
 • Arka zemin düz beyaz olmalıdır.
 • Boynu kapatan kıyafetler giyilmemelidir.
 • Alın ve çene aynı seviyede , iki kulak aynı yükseklikte olacak şekilde tam karşıdan fotoğraf çekilmelidir. Açılı veya eğik fotoğraf çekilmemelidir.
 • Dişler de görülmeyecek şekilde ağız kapalı fotoğraf çekilmelidir, gülümseyerek poz vermenize gerek yoktur.
 • İhtiyacınızdan çok çektireyim kullanırım şeklinde düşünmeyin , genellikle 6 ay içerisinde çekilmiş fotoğraflar talep edilir ama zamanı bilinemeyeceği için siz yinede çok fazla çektirip bekletmeyin. Uzun ve çok ülke geçeceğiniz bir seyahatiniz ve bu seyahat esnasında tekrar vize veya başka başvurularınız için çok sayıda fotoğraf gerekli olacaksa sizlere tavsiyemiz fotoğrafınızı çektirmeye giderken farklı bir üst giyim alternatifi örneğin bir tshirt daha götürerek farklı bir kıyafetle saçınızı da biraz daha değişik tarayarak fotoğraf çektirmenizdir.
 • Sakal ve bıyık ile fotoğraf çektirmenizi önermiyoruz, seyahatinizde de aynı tarz sakal ve bıyık kullanacaksanız ve vazgeçemiyorsanız kullanın fakat genel olarak tavsiyemiz sakal ve bıyık olmadan kirli sakal dahi olmadan traş olduktan sonra fotoğraf çektirmenizdir.
 • Biyometrik fotoğrafların boyutları standarttır, fotoğrafçıdan aldıktan sonra herhangi bir kesme yapmadan ilgili kuruma teslim ediniz , fotoğrafçıların 4 yada 6 lı fotoğraflar teslim etmesi halinde kesilmesini rica ediniz.
 • Biyometrik fotoğrafları katlamayınız, nem ve güneşten koruyunuz , aşırı soğuk ve aşırı sıcaktan koruyunuz , ataç zımba delgeç gibi delik açabilecek veya çizebilecek kırtasiye ürünleri kullanmayınız, yapıştırılması gereken noktalara çok az yapıştırıcıyı üst kısmına bulaştırmadan sürerek kullanınız.

İlgili Yazılar