Benin Vize Başvurusu , Benin Vize İstiyormu ? , Benin Vize Rejimi

Benin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına vize uygulamaktadır. Umuma mahsus bordo ve hususi yeşil pasaport ve gri hizmet pasaportu sahibi Türk vatandaşları Benin seyahatleri öncesi başvurarak vize almak zorundadır. Siyah diplomatik pasaport sahibi Türk Vatandaşları vize almadan giriş yapabilirler ve ülke girişinde 90 gün tek girişli vize sağlanmaktadır. Bu sağlanan vize yalnızca turistik , diplomatik görüşmeler veya ticari toplantılar için kullanılmaktadır, Çalışma izini , oturma izini , iltica izini , ticari yatırım izini , menkul veya gayrımenkul yatırım izini sağlamamaktadır.

Benin Cumhuriyeti Evize uygulaması ile vize başvurusu kabul etmektedir ve Benin Evize başvuru adresi :
https://evisa.gouv.bj/en/

Detaylı bilgi için Benin resmi web sitesi :
https://dei.gouv.bj

Benin Vize Başvurusu yapılırken schengen vizesi için gerekli dökümanların aynılarını hazırlamanız yeterli ve fazladır. Amerika Kanada veya İngiltere gibi çok büyük vize problemleri yaratan bir ülke değildir.

Benin Afrika ülkesidir ve 1960 yılına kadar fransa sömürgesi ve fransa eksenli bir yönetim sergilediği için bunun izlerini taşımaktadır, genel diplomasi yapısı, kamu kurumları ve siyaset halen fransa eksenli devam etmektedir. Fransızca resmi dildir ve çok yaygın olarak konuşulur, ingilizce de yaygındır, Para birimi CFA Frangıdır, Amerikan doları ve Euro yerel para birimine dönüştürülebilir , Türk parası kullanma şansınız bulunmamaktadır, Büyük işletme ve otellerde kredi kartı kullanmanız mümkündür. Yerel parayı hatıra olarak alabilirsiniz ama dünyada hiçbir geçerliliği yoktur , büyük banknotları tüketmenizi veya dolar euro çeviererek ülkeden ayrılmanızı öneririz.

Fransa ekolüne yakın olmasına rağmen ilaç sıkıntısı zaman zaman olabilmektedir , tedavileriniz ve sürekli kullandığınız ilaçlarınızı yanınıza almadan seyahat etmeyiniz.

Kurak afrika iklimi bulunmaktadır , en uygun seyahat zamanı kasım şubat arasıdır.

Vize başvuruları ücrete tabiidir ve evize sayfasında bulunmaktadır, Vize başvuruları genellikle 2 hafta içerisinde tamamlanmaktadır.

Benin Büyükelçilik ve Fahri Konsolosluk Adres ve İletişim Bilgileri :

Benin Ankara Büyükelçiliği Adresi: İlkbahar Mahallesi, 608. Sk. No:07, 06550 Çankaya/Ankara

Benin Ankara Büyükelçiliği Telefon Numaraları: 312 490 08 15 / 312 490 90 43

Benin Ankara Büyükelçiliği Faks Numarası : 312 490 31 80

Benin Ankara Büyükelçiliği E-mail adresi: ankara.beninembassy@yahoo.fr, sg-djibral@hotmail.com

Benin İstanbul Fahri Konsolosluğu Adresi : Cankurtaran Mh., Keresteci Hakkı Sk. No: 40, 34122 Fatih/İstanbul

Benin İstanbul Fahri Konsolosluğu Telefonu: (0212) 285 66 88
Fahri Konsolos: Prof Dr. Orhan KURAL

Benin İzmir Fahri Konsolosluğu Adresi : Kıbrıs Şehitleri Caddesi No:185/5 Alsancak/İzmirİlgili Yazılar