Belarus Vize Başvurusu

Belarus Vize Başvurusu, Belarus Vize İstiyormu ? Belarus Vize Rejimi

Belarus Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti arasında karşılıklı vizesiz seyahat anlaşması yapılmıştır ve buna göre iki ülke vatandaşları vizesiz olarak 30 gün tek girişli vize alma hakkına sahiptir , vizeler ülkeye giriş noktasında verilmektedir. Vize ile turistik seyahat ve iş toplantıları yapılabilir, bu vize ikamet izini veya çalışma izini anlamı taşımaz ve gayrımenkul yada menkul yatırımı yapma amacı ile kullanılamaz. Sağlanan vize ile farklı tarihlerde ayrı girişler de yapılabilir fakat herhangi 1 yıllık dönemde (365 gün takvim yılından bağımsız) toplam konaklanan gün sayısı 90 günü aşamaz.

Bir başka anlatımla Belarus a kısa ziyaretleriniz için vize almanıza gerek yoktur , ülke girişinde 30 günlük tek girişli vize sağlanmaktadır. Bu vize ile 30 gün içerisinde ülkeden çıkış yapmanız gerekmektedir. Birden çok defa ülkeye giriş yapabilirsiniz fakat 365 günlük süre içerisinde en çok toplam 90 gün ülkede kalabilirsiniz. Bu süre zarfında ikamet izininiz veya çalışma izininiz bulunmaz ve menkul gayrımenkul veya ticari yatırım yapma izininiz de bulunmaz. Bu ziyaretler turistik gezi veya ticari toplantı olarak yapılabilmektedir.

Uzun süreli ziyaretler ve ticari yatırım vb ihtiyaçlar için Belarus Cumhuriyeti İstanbul Konsolosluğuna şahsen başvuru gerekmektedir.

Vize başvususunda en az 3 boş vize sayfası bulunan ve 6 ay geçerli çipli Türkiye Cumhuriyeti Pasaportu , 35mm x 45xx beyaz fonlu biyometrik fotoğraf , Davet yazısı , Seyahat sağlığı poliçesi gibi standart evraklar gerekmektedir.

Vize işlem süresi 5 7 iş günüdür, Standart vize ücreti 60 euro dur ve konsolosluk banka hesabına yatırılmaktadır. Uzun süreli vize başvurularında vize ücreti 120 euro dur.

Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Adres ve İletişim Bilgileri


Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Adresi: Birgul sk., Toros Villa №: 1/B, Florya, Bakırköy/İstanbul

Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Telefon: (+90212) 573 66 31
Faks: (+90212) 573 66 32 (vize şubesi)

Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu e-mail adresi: turkey.istanbul@mfa.gov.by

Belarus Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Websitesi :
http://istanbul.mfa.gov.by/tr/

İlgili Yazılar