Amerika Birleşik Devletleri Vize Uygulası

Amerika Birleşik Devletleri Vize Uygulası , Amerika Vize İstiyormu , Amerika Vize Başvurusu

Amerika Birleşik Devletleri veya kısaca Amerika Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tamamı yani Bordo Umuma Mahsus , Yeşil Hususi ve Hizmet Diplomatik pasaportlar dahil tüm TC Vatandaşları vize ile Amerika seyahati yapabilmektedir.

ABD Kapsamlı bir güvenlik soruşturması yaparak uzun süreli vizeler vermektedir ve vize çeşitleri çok farklı türlerdedir , bu sebeple ziyaret sebebine uygun vizeye başvurulması önemlidir.

B1 Vizesi en yaygın olarak başvurulan vize türüdür ve B1 vizesi iş veya turistik amaçlı Amerika seyahati için başvurulması gereken vize türüdür, seyahat esnasında Amerika sınırları içerisinde tedavi olunacaksa B2 Vizesine başvurmak gerekmektedir.

Amerika vizeleri Göçmenlik başvurusu ve Göçmenlik Dışı Başvuru olarak ele almaktadır, Göçmenlik geçici veya kalıcı ikamet izini başvurusudur ve normal seyahatleri kapsamamaktadır, Başvurulması gereken vize türü göçmenlik dışı vize başvurusudur.

Amerika Birleşik Devletleri göçmenlik dışı vize başvurutürleri sırası ile A G Nato başvurusu , bu vize diplomatik ve resmi vizelerdir, bu vize diplomatik ziyaretler , nato görevinde olan subay ve astsubay ve görev vizeleri olarak yapılan kamu görevlisi başvurularını tanımlamaktadır.

B1 B2 Turistik , iş ve tedavi için ziyaret Amerika Birleşik Devletleri vizeleridir.

C Tipi Vize Amerika Birleşik Devletlerinden transit geçiş vizesidir.

D Tipi vize mürettebat vizesidir, ABD kara sularından geçecek veya limanlarını ziyaret edecek gemilerin personeli bu vizeye sahip olmalıdır.

F M tipi vizeler Akademik Eğitim , Lisansüstü Eğitim , Dil Eğitimi , Mesleki eğitim gibi eğitim amaçlı Amerika Birleşik Devletleri vize başvurusudur.

J Değişim programları ile yapılacak geçici oturumlar için gerekli vize türüdür.

H L O P Q R Geçici işçi ve Çalışma ve Staj Amerika Birleşik Devletleri vizeleri.

I Basın mensupları ve gazeteciler için geçerli Amerika Birleşik Devletleri vizeleridir.

Amerika Birleşik Devletleri vize başvurusu için aşağıdaki adımlar takip edilmelidir.


https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/nonimmigrant-visas-tr/ Web Sayfasından DS 160 formu doldurularak vize başvuru işlemi başlatılır.


www.usvisa-info.com Sayfası açılarak hesap oluşturulur.

Doğru vize türü seçilerek tüm bilgiler doğru olarak sağlanır.

Pasaport teslimi için PTT Şubesi seçimi yapılır.

Vize Başvuru ücretinin ödeme biçimi seçilir.

Randevu tarih ve saati seçilir ve onaylanır.

Amerika Birleşik Devletleri Vize Başvurusu için gerekli belgeler ;

en az 6 Ay geçerli çipli pasaport

DS 160 formu ve yukarıda belirttiğimiz başvuruların tamamlanması.

Son 6 ay içerisinde çekilmiş 5cm x 5 cm beyaz fonlu biyometrik fotoğraf. fotoğrafta yüz boyutu 22 cm 35 cm arası olmalıdır, çözünülürlüğü 600 1200 dpi arası olmalıdır , renkli olmalıdır, biyometrik standartlara uymalıdır, gözlük takı makyaj bulunmamalıdır, yüzü kapatacak hiçbir giyisi kullanılmamalıdır.

Banka Hesap Dökümü güncel son 3 aylık, Gayrımenkul Tapu Fotokopileri , Araç Ruhsatları , Şirket evrakları vb dökümanlar.

Öğrenci Vizeler için SEVIS sisteminden oluşturulmuş I20 formu , Transkript , Akademik CV , CV , Değişim programları için ise DS 2019 veya DS-7002 formu .

Mürettebat vizeleri için gemi adamı cüzdanı , çalışma kartı kopyası , seyahat süresi amacı ve gemi hakkıında bilgilerin net yazıldığı şirket tarafından sağlanan seyahat bilgi metni.

Basın mensupları için I tipi vize için basın kartı kopyası , kurumun görev çalışma süresi kadro görev belirtir yazısı ve seyahat süresinin tanımlanması.

Ayrıca ABD yetkilileri vize uygulamalarına bağlı kalarak ülkenize döneceğinizden emin olmak için ek bilgi ve belgeler isteyebilirler, SGK hizmet dökümü , emekli ise emeklilik bilgileri , kamu görevlisiyse memuriyet bilgileri , Akademisyense özgeçmiş görev yöksis bilgileri , kredi kartı ekstreleri , menkul kıymet bilgileri , vergi beyanları , gayrımenkuller motorlu taşıtlar deniz ve hava araçları gibi taşıtların ruhsatları gibi ülkenizdeki yaşantınızın sürekliliğini belgeler her çeşit belge tarafınızdan istenebilmektedir.

İlgili Yazılar