Almanya Seyahatlerinde Dijital Giriş Kaydı Zorunluluğu

Covid19 pandemi döneminde Federal Almanya Cumhuriyetine yapılacak ziyaretler Almanya tarafından kısıtlanmış durumdadır. Türkiye de bu kısıtlamalara tabi olan ülkeler arasındadır, acil durumlar harici bireysel ticari yada turistik vize verilmemektedir. Vize başvuru şartları ile ilgili Almanya konsolosluğu web sitesinden bilgi alınabilir.

Vizesi bulunan kişilerin Almanya girişleri öncesinde son 10 günde bulundukları veya 14 gün içerisinde seyahat ettikleri ülkeleri https://www.rki.de/DE/Content/InfAZ/N/Neuartiges_Coronavirus/Risikogebiete_neu.html adresinden kontrol etmeleri gerekmektedir. Buradan gelen kişilere karantina uygulaması yapılma kararı zaman zaman alınabilmektedir. Son 14 günde seyahat veya 10 gündür bulunulan ülke risk bölgesi ise uygulamalarda değişkenlikler olabilmektedir.

Daha sonraki adımda Dijital Giriş Kaydı yapılması gerekmektedir. Almanya Dijital Giriş kaydı sayfası https://www.einreiseanmeldung.de/#/ adresindedir, Türkçe dahil en yaygın 10dan fazla dil desteklenmektedir.

İlk başta ülke seçimi yaparak son 10 günde bulunduğunuz ülkeleri seçerek ileri tuşuna basarak işlemi iletletiyorsunuz.

Koronavirüs PCR testi yaptırmanız ve karantinada bulunacağınız konusunda bilgilendirme ekranı ile karşılaşacaksınız, burada veri giriş bölümüne git butonuna basıyorsunuz.

Ulaşım aracı seçimi yapmanız istenmektedir, burada hangi tür ulaşım aracını kullanıyorsanız onu seçtikten sonra ileriye tıkladığınızda , seyahat detay bilgilerini sağlamanız talep edilmektedir.

Bir sonraki ekranda size tüm kişisel bilgileriniz sorulmaktadır, burada doğru bilgiler sağlamanız zorunludur.

Kişisel bilgilerinizi girdikten sonra doğrulama sayfası gelmektedir, burada eposta adresiniz veya cep telefonu numaranız üzerinden doğrulama kodu gelmekte ve bu kodu yazarak devam etmeniz gerekmektedir.

Sonraki sayfada almanyada konaklayacağınız yere ait bilgileri kaydettikten sonra gerekli diğer bilgiler sorulacak ve en son sayfada kaydınız yapılacaktır.

Bu işlemi yaptıktan sonra herhangi bir problem olmaması açısından https://www.auswaertiges-amt.de/blob/2415560/585d2cde19b3efa25c3180bf7331757d/ersatzmitteilung-einreise—turk-data.pdf adresinde yer alan formu çıktı alarak tüm alanları mavi tükenmez kalem ile doldurarak imzalayınız. Dijital giriş kaydı ekranını kullanamayan veya girişte bir sebeple beyan edememe durumuna karşı önlem almak için bunu hazırlayarak yanınızda bulundurmanız faydalı olacaktır.

Almanya Girişinde 10 günlük yada eyalet yönetimi takdiri ile daha uzun süreli karantina kararı uygulanabileceği konusunda lütfen bilinçli olunuz.

Son 24 saat içerisinde yapılmış uluslararası akredite bir laboratuvarın vermiş olduğu PCR test raporu zorunluluğu da devam etmektedir.

İlgili Yazılar