15 Yaşından küçük çocukların başvurusunda neler gereklidir ?

15 Yaşından küçük Türkiye cumhuriyeti vatandaşları pasaport başvusunu şahsen yaparlar, fakat velileri tarafından temsil edilirler , bu sebeple pasaport başvurusu yapılırken Anne Babası veya Kanuni Vasisi ile şahseb başvuru yapmaları gerekmektedir. Kimliklerine fotoğraf koyulması zorunlu olmadığı için fotoğrafsız nüfus cüzdanları ile de başvuru yapmaları mümkündür , Fakat nüfus cüzdanlarında Tc Kimlik numarasının bulunuyor olması zorunludur.

Normal yetişkin kişiler ile tam olarak aynı mevzuat ve şartlar uygulanırken kanuni temsilcisinin yanında bulunuyor olması gerekmektedir.

Pasaport başvurusu yaparken Nüfus Cüzdanına ek olarak 2 adet biyometrik fotoğraf ve pasaport harç bedeli ve defter bedelinin yetişkinler ile aynı tutarda yatırılması ve dekontları ile başvuru yapılması zorunludur.

Nüfus Cüzdanında olmasa dahi 1 yaşında bile olsa elektronik pasaportlarda bebekler dahil herkesin fotoğrafının koyulması zorunluluktur. Bebeklerin biyometrik fotoğrafları birkaç ay içerisinde dijital teşhis sistemlerinde kullanılamaz duruma geldiği için tüm dünya emniyet makamları bu biyometrik fotoğrafları kimlik teşhisi için kullanmaz, zaten o kadar küçük çocuklar tek başlarına değil yakınları ile seyahat edecekleri için sıkıntı yaşamazlar.

Artık dünya uygulamaları gereği her kişinin ayrı bir pasaportu bulunmaktadır ve velisinin pasaportuna kaydedilerek bebeklerin dahi uluslararası seyahat etmesi mümkün olmamaktadır.

 

 

İlgili Yazılar